Wyszukiwarka BUDinfo
Pomoc - Wyszukiwanie
Aktualności - Budownictwo
Wybieramy projekt domu energooszczędnego
7.11.2017, Źródło: Arsanit
Czy interesujący nas projekt domu jest faktycznie energooszczędny? Przed jego zakupem powinniśmy być w stanie właściwie ocenić rozkład jego pomieszczeń, konstrukcję i parametry wobec aktualnych standardów budowlanych, żeby korzystnie porozumieć się z pracownią architektoniczną w sprawie naszych wymagań.
Powiązane dokumenty

3,75 mld zł na inwestycje drogowe w 8 województwach
3.11.2017, Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Minister infrastruktury i budownictwa zatwierdził do realizacji 22 Programy Inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 3,75 mld zł. Są to zadania związane z budową autostrad, prowadzeniem prac przygotowawczych do budowy dróg ekspresowych, budową obwodnic i rozbudową istniejących odcinków dróg krajowych wraz z dostosowaniem ich nośności do ruchu o nacisku 11,5 t/oś. Zadania te mają również poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego dzięki modernizacji dróg, w szczególności przebudowie skrzyżowań, budowie chodników i ciągów pieszo-rowerowych oraz zatok autobusowych.
Powiązane dokumenty

Reforma planowania przestrzennego i usprawnienie inwestycji budowlanych
31.10.2017, Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
- Potrzebujemy obszarów zintegrowanego inwestowania (OZI) i doprecyzowania kwestii wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Te elementy reformy planowania przestrzennego powinny zafunkcjonować jeszcze przed kompleksową zmianą, którą wprowadzi Kodeks urbanistyczno-budowlany. 4 projekty, które konsultowaliśmy, są spójne z rozwiązaniami zawartymi w kodeksie – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (GKUA) 30 października 2017 r.
Powiązane dokumenty

Możliwości wdrożenia metodyki BIM w Polsce – projekty pilotażowe wspierane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
23.10.2017, Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Z inicjatywy wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego 20 października 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące rozpoczęcia projektu pilotażowego mającego na celu weryfikację możliwości wdrożenia metodyki BIM w Polsce.
Powiązane dokumenty

Gwarancja producenta, a gwarancja i rękojmia wykonawcy – co warto wiedzieć?
18.10.2017, Źródło: CDA Polska
Nieusatysfakcjonowani dokonanym zakupem składamy reklamacje najczęściej na podstawie zapisów zawartych w gwarancji dostarczanej przez sprzedawcę lub producenta. Nie jest to jednak jedyna metoda dochodzenia swoich praw. Choć niewiele osób o tym wie, podstawą roszczenia może być również rękojmia, opisana w Kodeksie cywilnym. Prawo to obowiązuje również na rynku budowlanym.
Powiązane dokumenty

Branżę budowlaną czekają duże wyzwania związane z kumulacją prac w nadchodzących latach
18.10.2017, Źródło: Deloitte
W pierwszym półroczu 2017 roku dziesięć największych spółek budowlanych notowanych na GPW zanotowało nieznaczny, bo jedynie 2-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu do tego samego okresu w 2016 roku.
Powiązane dokumenty

Ustawa inwestycyjna to pierwszy krok do Kodeksu urbanistyczno - budowlanego
11.10.2017, Źródło: Skanska Residential Development Poland
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło projekt ustawy inwestycyjnej, zmieniającej m.in. prawo budowlane oraz ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ma stworzyć grunt pod wdrożenie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego i wprowadzać zmiany zgodne z jego założeniami. Ustawa powinna uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. Wydaje się jednak, że w wielu aspektach może przynieść odwrotny efekt.
Powiązane dokumenty

Izolacja dla pokoleń – wełna mineralna zachowuje właściwości nawet przez 55 lat
10.10.2017, Źródło: ISOVER
Dom to inwestycja długofalowa, gdyż z reguły nie budujemy go tylko z myślą o sobie, ale również o swoich dzieciach czy wnukach. Z tego względu tak dużą wagę przywiązujemy do jakości zastosowanych materiałów budowlanych, w tym do izolacji, która stanowi jeden z filarów bezpieczeństwa i komfortu użytkowania domu. Jak wynika z badań stowarzyszenia Eurima, wełna mineralna (szklana i skalna) spełnia te oczekiwania nawet przez 55 lat.
Powiązane dokumenty

Czy jest możliwość zmiany materiału ściennego zapisanego w projekcie?
9.10.2017, Źródło: Grupa SILIKATY
Dom powinien zostać wybudowany zgodnie z pozwoleniem na budowę wydawanym na podstawie projektu, który zawiera m.in. opis techniczny dotyczący kluczowych materiałów budowlanych. Pewne zmiany są możliwe nawet po zatwierdzeniu projektu, mogą się jednak wiązać z koniecznością przeprojektowania konstrukcji, a jeśli zmiany są istotne, konieczne będzie wystąpienie o zamienne pozwolenie na budowę. Kiedy wymiana materiału ściennego może być kłopotliwa i z kim należy ją uzgodnić podpowiada Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.
Powiązane dokumenty

Domy jednorodzinne warto modernizować
5.10.2017, Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
- Przyczyną smogu w Polsce jest m.in. jakość energetyczna budynków. Dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie przepisów dotyczących jakości kotłów i pracuje nad odpowiednimi warunkami wykonywania zawodu urbanisty – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas konferencji poświęconej prezentacji III edycji raportu "Barometr zdrowych domów".
Powiązane dokumenty