24 kwietnia 2014 r. odbyło się 53. posiedzenie Senatu. Przedmiotem obrad była m.in. ustawa wprowadzającą drugą transzę deregulacji zawodów. Druga transza dotyczy 82 profesji technicznych, m.in. architektów oraz 9 zawodów rynku finansowego - m.in.: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych (...).
24 kwietnia 2014 r. odbyło się 53. posiedzenie Senatu. Przedmiotem obrad była m.in. ustawa wprowadzającą drugą transzę deregulacji zawodów.
Druga transza dotyczy 82 profesji technicznych, m.in. architektów oraz 9 zawodów rynku finansowego - m.in.: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów związanych z obsługą metra czy z żeglugą morską i śródlądową.
W nowych przepisach znajduje się rozwiązanie, które umożliwia uczelniom stworzenie studiów o profilu praktycznym, których ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Ma się to przyczynić do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.
Senat zaproponował 62 redakcyjne poprawki do ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Projekt tej ustawy przygotował rząd. Jej celem jest deregulacja bądź całkowita dereglamentacja dziewięciu zawodów rynku finansowego, podlegających Ministerstwu Finansów, oraz 82 zawodów technicznych, pozostających w gestii Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Przepisy ustawy zmieniają m.in.: ustawę o rachunkowości, ustawę o doradztwie podatkowym, ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym, Prawo celne, ustawę o biegłych rewidentach i ich samorządzie, ustawę o grach hazardowych, Prawo budowlane, Prawo o ruchu drogowym, Prawo lotnicze, ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawę o transporcie kolejowym, ustawę o bezpieczeństwie morskim.