Izolacja termiczna nowego domu

Izolacja cieplna domu w sposób istotny wpływa na kształt domowego budżetu. Słaba izolacja sprawia, że Twój dom jest energochłonny, niekomfortowy, głośny, wrażliwy na wilgoć, a nawet może powodować problemy zdrowotne! Jeśli izolacja domów w starym domu może być problematyczna, to budowa nowego domu da Ci korzyści z efektywnej izolacji termicznej i wszystkich wynikających z niej korzyści.

Izolacja cieplna w domu: czytaj więcej

Kiedy mówimy o izolacji termicznej domu, mówimy o środkach i technikach, które są stosowane, aby zapobiec wydostawaniu się zimna lub ciepła z zamkniętego budynku. Ponadto, aby zapewnić dobrą izolację cieplną domu, a tym samym zmniejszyć zużycie energii, stosuje się kilka rodzajów izolacji termicznej w celu stałej regulacji temperatury wewnętrznej domu.
Izolacja cieplna domu, jak również jej wykonanie, będą bezpośrednio związane z jednej strony z wyborem rodzajów izolacji stosowanych podczas budowy domu, a z drugiej strony ze sposobem ich wykonania. Ponadto, aby izolacja cieplna domu była skuteczna, preferowane będą wysokiej jakości materiały izolacyjne o nienagannym montażu, aby spełnić obowiązujące normy cieplne i aktualnie obowiązujące przepisy termiczne.

Jak izolować dom?

Istnieje wiele sposobów na zaizolowanie nowego domu.

Stolarka izolacyjna

Izolacja domu zaczyna się od dobrej stolarki! Drzwi wejściowe lub serwisowe, okna wykuszowe, okna, świetliki lub okna dachowe są źródłem strat ciepła w domu. Zastosowanie wysokiej jakości stolarki o sprawdzonych parametrach cieplnych może zagwarantować maksymalną redukcję tych strat ciepła dzięki zastosowaniu wysokowydajnych materiałów z przekładkami termicznymi, podwójnymi lub potrójnymi szybami i doskonałą szczelnością.

Izolacja ścian

Izolację wykonuje się również na obrzeżach domu, chroniąc ściany. Można to zrobić na różne sposoby, albo z bardziej konwencjonalnego wnętrza, albo z zewnątrz.

Wewnętrzna izolacja cieplna

Izolację cieplną ścian wewnętrznych można uzyskać przez przyklejenie okładziny, albo przez zastosowanie płyt styropianowych pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi (które mogą mieć różne właściwości), które są przyklejane bezpośrednio do ściany nośnej, albo przez okładzinę na szkielecie metalowym. Wyrażona przez współczynnik oporu cieplnego o wartości R, charakterystyka cieplna wybranej izolacji jest niezbędna dla dobrej izolacji cieplnej nowego domu. Jakość izolacji i jej doskonałe wykonanie zagwarantuje Państwu dom ekonomiczny, komfortowy i dźwiękoszczelny.

Zewnętrzna izolacja termiczna

Coraz częściej stosowane w renowacji, ale mogą być realizowane w nowym, izolacja ścian od zewnątrz jest coraz częściej używany. Rozwiązanie to, oprócz zwiększenia wewnętrznej przestrzeni życiowej, ma jeszcze jedną zaletę – bardzo dobrą wydajność.

Izolacja termiczna dachu

Istnieją różne możliwości zaizolowania strychu domu w zależności od tego, czy znajduje się on na poddaszu, czy na przebudowanym strychu. Po raz kolejny ważna jest jakość izolacji o dobrych właściwościach termicznych, zawsze wyrażona przez współczynnik oporu cieplnego, a jej wykonanie będzie się różnić w zależności od charakteru przestrzeni poddasza w domu. We wszystkich przypadkach, instalacja sita pod dachem o wysokiej przepuszczalności pary wodnej pozwoli na skuteczne odprowadzanie wilgoci.

Izolacja podłogowa

Na przestrzeni czołgania się lub w piwnicy, podłoga nowych domów musi być zaizolowana. Wybór właściwej izolacji termicznej i właściwych technik montażu jest niezbędny, aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych i wilgoci podciąganej.

Izolacja cieplna w domu: zalety

Dobra izolacja cieplna domu ma wiele zalet.

1. Oszczędność energii.
Nie ulega wątpliwości, że im lepiej zaizolowany jest dom, tym więcej zaoszczędzisz na energii grzewczej! Ograniczając straty ciepła, znacznie obniżysz swoje rachunki za energię. Nie trzeba przegrzewać domu zimą ani klimatyzować go latem ze względu na duże różnice temperatur.

2. Dom bardziej ekologiczny.
Dzięki mniejszemu zużyciu energii na ogrzewanie, zużywasz mniej energii na ogrzewanie swojego domu. Ponadto, materiały stosowane do izolacji cieplnej domu są obecnie coraz bardziej przyjazne dla środowiska i mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne, począwszy od produkcji, poprzez transport, aż po instalację.

3. Bardziej komfortowy dom.
Dobrze izolowany dom jest przyjemniejszym domem, w którym można mieszkać bez dużej różnicy temperatur wewnątrz, czy to latem czy zimą. Temperatura wewnątrz jest więc jednolita. Ponadto, dobrze izolowany dom jest również domem chronionym przed hałasem z zewnątrz i zakłóceniami hałasu: odczuwalny komfort akustyczny.

Izolacja termiczna Twojego domu nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić energię, ale także zapewni Ci komfort w codziennym życiu. W szczególności, przy budowie nowego domu, zapewnią Państwo wówczas dom z komfortem cieplnym z gwarancją znacznych oszczędności w ogrzewaniu.

Dodaj komentarz