Drzwi i okna są najsłabszym punktem każdego domu i to właśnie przez nie zazwyczaj dostają się włamywacze. Dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie, a więc dobre dopasowanie, wysoka jakość i klasa antywłamaniowa. Jednak nawet najlepsze drzwi nie zapewnią dobrej ochrony, jeśli będą wyposażone w kiepskiej jakości zamki. Jakie zamki wybrać, ile ich powinno być i jak je zamontować?
Liczba zamków w drzwiach
Wiele osób myśli, że im więcej zamków w drzwiach, tym lepiej. Jednak nie jest to do końca prawda, gdyż zbyt duża liczba zamków osłabia konstrukcję drzwi, a więc negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Najkorzystniej jest zamontować 2 zamki: główny i pomocniczy. Zamek główny, to zamek wpuszczany, który montowany jest wewnątrz drzwi i po obu stronach otwiera się za pomocą klucza. Zamek dodatkowo, to zazwyczaj zamek nawierzchniowy, montowany na powierzchni drzwi i otwiera się go od wewnątrz, najczęściej przy pomocy gałki lub zasuwy. Taki zestaw, zwłaszcza jeśli wybierzemy zamki wysokiej jakości zapewnią doskonałą ochronę przed złodziejami. Oczywiście, doświadczony włamywacz pokona każdy zamek, ale chodzi o to, aby zajęło mu to jak najwięcej czasu. Dzięki temu złodziej może się zniechęcić lub zostanie zauważony przez sąsiada, czy przechodnia.
Montaż zamka wpuszczanego
Montaż zamka w drzwiach nie jest trudna i można ją przeprowadzić samodzielnie, ale lepiej, jeśli zrobi to fachowiec. Wtedy mamy pewność, że praca zostanie wykonana dobrze, a żadna część nie zostanie uszkodzona. Jak samemu wymienić zamek? Potrzebny do tego będzie śrubokręt, cierpliwość i trochę wolnego czasu. W pierwszej kolejności trzeba zdemontować szyld i klamkę, aby widoczny był zamek wraz z śrubami mocującymi, które należy odkręcić. Następnie podważa się zamek śrubokrętem i delikatnie zdejmuje. Potem można zamontować nowy zamek, wykonując wszystkie czynności tyle, że w odwrotnej kolejności. Pozostało tylko sprawdzić, czy mechanizm działa prawidłowo.
Montaż zamka nawierzchniowego
Zamontowanie zamka nawierzchniowe jest jeszcze prostsze, ale wymaga pewnej precyzji. Najpierw trzeba określić miejsce, w którym chcemy zamontować zamek, zwracając szczególną uwagę na jego wysokość, aby otwieranie i zamykanie było wygodne dla wszystkich domowników z wyjątkiem małych dzieci. Następnie należy zaznaczyć miejsca na śruby zgodnie z załączonym do zestawu montażu i wywiercić otwory na śruby. Pozostaje przymocowanie zamka i zajęcie się otworem na rygiel, którego wysokość trzeba dobrze dobrać, aby rygiel gładko wchodził. Zaznaczamy otwory na śruby montażowe i wywiercamy otwory, a następnie przykręcamy okucie do rygla.
Firma ślusarska
W przypadku jakichkolwiek problemów z zamontowaniem zamka lub jeśli zauważymy, nieprawidłowe działanie mechanizmu, można wezwać na pomoc ślusarza https://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl . Fachowiec potrafi zamontować i naprawić każdy zamek. Dodatkowo pomoże dobrać najlepsze zabezpieczenia i jeśli zajdzie taka potrzeba, to wymieni zamek na nowy. Dobry ślusarz to pewność, że zamki będą działały bez zarzutu, co pozytywnie wpływa na ich żywotność i komfort domowników. Fachowiec pomoże również, jeśli z jakichś względów nie ma możliwości otwarcia drzwi (zgubione klucze, zatrzaśnięte klucze w domu, zablokowany zamek itp.). Ślusarz szybko otworzy drzwi, umożliwiając powrót do domu. Co ważne, awaryjne otwieranie zamków dostępne jest codziennie przez całą dobę.