Drewno w kuchni zawsze wygląda efektownie, a dodatkowo fantastycznie ociepla jej wizerunek i nadaje przytulności. Nie ma drugiego wzoru z tak ogromnym potencjałem budowania domowego klimatu, który jest wybierany chętnie przez miłośników każdej stylistyki. Dekory drewna to niezmiennie ulubiony sposób aranżacji wnętrz kuchennych.
Kuchnia to nie tylko pomieszczenie do przygotowywania posiłków, ale i miejsce spotkań całej rodziny, dlatego powinna być funkcjonalnie urządzona i przytulna. Docenimy to szczególnie w chłodne jesienne i zimowe dni, kiedy jesteśmy spragnieni domowego ciepła. Zapewni je sprawny system ogrzewania, ale i odpowiednia aranżacja wnętrza. Atmosferę domowego zacisza możemy wykreować zarówno w kuchniach urządzonych w tradycyjnym duchu czy stylu rustykalnym, jak i nowoczesnych. Design i przytulność nie wykluczają się. Wystarczy dobór odpowiednich materiałów, aby połączyć je w harmonijną kompozycję. Dobrą bazą będą dekory drewna. Ten uniwersalny i ponadczasowy wzór jest synonimem przytulności oraz atrakcyjną ozdobą frontów mebli, blatów czy ścian w kuchni.
– Urządzanie kuchni najczęściej zaczyna się od wyboru dekorów, ponieważ za ich pomocą możemy ukierunkować klimat wnętrza – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM, producenta mebli kuchennych. – Dekory naśladujące piękno naturalnego drewna są bardzo efektowne, dlatego będą cieszyć oko, a dodatkowo wprowadzają do kuchni niepowtarzalny nastrój i pozytywną atmosferę.
To zasługa naturalnego uroku drewna, które fantastycznie ociepla i sprawia, że nawet minimalistycznie urządzone pomieszczenia wydają się bardziej przyjazne w obiorze.
Drewno przywodzi na myśl prostotę, spokój i harmonię, a jednocześnie jest szykowne i eleganckie
Zabudowa kuchenna w drewnianych wybarwieniach nie musi kojarzyć się z siermiężnymi meblami minionej epoki. Szeroka gama dostępnych odcieni i struktur odczarowuje mit, że takie kuchnie są ciężkie wizualnie i nie pasują do nowoczesnych aranżacji. Dekory drewna dają wiele możliwości, a o ostatecznym wyglądzie wnętrza decyduje wybór kolorystyki i tekstury. Mogą być subtelne, w jasnym wybarwieniu lub w ciemnej tonacji, z harmonijnym usłojeniem, albo mocno zarysowaną strukturą z wyraźnymi pęknięciami i sękami lub w nowoczesnych modyfikacjach i oryginalnych wybarwieniach.
Zaletą dekorów drewna jest również to, iż idealnie współgrają z każdym innym materiałem. Pozwala to tworzyć efektowne kompozycje, w których subtelny urok drewna można zestawić z pięknem kamienia lub podkreślić modnym kolorem.