Niemal od zawsze człowiek stawiał sobie za cel wynalezienie czegoś, co będzie można wykorzystać na wiele sposobów. Najlepszym materiałem jest w końcu ten o dobrych właściwościach, wielu opcjach obróbki, a przy tym posiadający ogrom zastosowań.
Do tego momentu, ludzkość zdołała wynaleźć i opatentować wiele, przeróżnych materiałów o takiej charakterystyce. Mamy przecież stal, tworzywa sztuczne czy nawet aluminium. Każdy z nich posiada wiele swoich indywidualnych cech i wymaga szerokiego opisu. My natomiast zajmiemy się poniżej wyłącznie tym ostatnim.
Aluminium – czym w ogóle jest?
Aluminium to nazwa używana głównie w przemyśle. W celu wytworzenia takiego materiału używa się przede wszystkim glinu, czyli pierwiastka z układu okresowego będącego jednocześnie trzecim, najczęściej występującym w skorupie ziemskiej. Pozyskiwany jest głównie w postaci tlenku ze skały osadowej, nazywanej inaczej boksytem.
Materiał ten posiada sporo zalet, dzięki którym wykorzystuje się go w wielu dziedzinach. Kluczowa jest tutaj głównie lekkość spowodowana bardzo niską gęstością. W pewien sposób odbija się to na wytrzymałości, lecz aktualnie nie jest problemem stosowanie domieszek w postaci żelaza, miedzi czy krzemu.
Należy wspomnieć jeszcze o kilku cechach takich tworzyw, a mianowicie o bardzo dobrej ciągliwości, plastyczności, dobrym przewodnictwie prądu elektrycznego oraz co najważniejsze o odporności na korozję.
Proces produkcji aluminium
Można powiedzieć, że produkcja aluminium jest łatwa i trudna jednocześnie. Z jednej strony, aby go uzyskać, wystarczy przejść wyłącznie przez dwa etapy. Z drugiej natomiast, do tych etapów konieczny jest specjalistyczny sprzęt i wiele wiedzy.
Na samym początku przeprowadza się proces chemiczny. Jest to nic innego, jak próba wyciągnięcia tlenku glinu z granulowanej rudy boksytu. Następnie, przechodzi się do procesu elektrolitycznego, w którym to przy użyciu odpowiednich narzędzi stapia się glin, aby ten przerodził się w formę płynną.
Powyższe zabiegi nadają materiałowi wyłącznie formę pierwotną, która względem założonych indywidualnie właściwości, kierowana jest dalej ku odpowiednim procesom modyfikacyjnym.
Przetwórstwo aluminium
Wspomnieliśmy o aluminium pierwotnym, a także o dalszej możliwości jego modyfikacji. Główną cechą tego surowca jest fakt, że można go dowolnie przetwarzać, a sam materiał praktycznie nie traci wtedy na jakości. Poddanie go recyklingowi przekłada się na zaniżony proces produkcji, co korzystnie wpływa na środowisko.
Firma Zamac jest jedną z firm wykonujących przetwórstwo aluminium. Wieloletnie działania na tej płaszczyźnie utwierdziły specjalistów danego przedsiębiorstwa w przekonaniu, że odzysk tego materiału jest tym większy, im lepiej i bardziej rozsądnie jest zaprojektowany produkt. Najlepiej, aby towary wyposażone w aluminium projektować w sposób umożliwiający ich oddzielenie od reszty tworzyw.
Zastosowania aluminium
Rzeczą, która najszybciej przychodzi do głowy po usłyszeniu słowa “aluminium” jest puszka. Z materiału tego tworzy się przeważnie opakowania na żywność, folie, kapsle czy foremki do ciast. Nie brakuje jednak bardziej zaawansowanych rozwiązań, stosowanych chociażby w budownictwie. Na pierwszym miejscu postawimy rzecz jasna profile pod płyty gipsowe. Tuż za nimi znajdują się rury wentylacyjne, nowoczesne dachówki czy nawet przewody elektryczne.