Bieżnik na stół – jaką pełni funkcję?

bieznik

W wielu mieszkaniach poza urządzeniami elektrycznymi i meblami na ogólne wyposażenie składają się różnego rodzaju dodatki i akcesoria. Pełnią funkcję dekoracyjną połączoną z użyteczną. Mogą zdobić wnętrze i wpływać na jego oryginalny wygląd. Tego typu przedmioty można z powodzeniem kupić w sklepach z wyposażeniem do domu.

Bieżnik – co to takiego?

Wśród popularnych dekoracji domowych wyróżniają się różne serwety i bieżniki. Bieżnik na stół to po prostu rodzaj serwety o podłużnym kształcie. Typową serwetę czy obrus kładzie się na stole okrągłym, natomiast bieżnik dobrze wygląda na owalnym lub prostokątnym blacie. Bieżniki kładzie się też na ławach, komodach itd.

Charakterystyczną cechą bieżnika jest wydłużony kształt, jeden bok jest zawsze sporo dłuższy od drugiego. Stąd zresztą nazwa – bieżnik, bo „biegnie” wzdłuż mebla. Dzięki takiej dekoracji można podkreślić urodę zadbanych blatów czy rozjaśnić jedną z części mieszkania. Mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć dowolną barwę.

Jak dbać o bieżnik?

Miłośnicy bieżników na pewno mają ich kilka – np. w różnych kolorach. Pozwala to zmienić dekorację mieszkania z uwagi na jakąś okazję lub porę roku, nie rezygnując ze swoich ulubionych ozdób. Serwety te można przechowywać w szafie zwinięte lub rozciągnięte, a żeby nie zmięły się i nie zakurzyły można nałożyć na nie nieprzemakalny ochraniacz na materac.

Część osób składa bieżniki lub je roluje. Wybór metody powinien uwzględniać materiał, z jakiego została zrobiona ozdoba. Niektóre bieżniki, np. wykonane na drutach lub szydełku z nici czy włóczki przed położeniem prasuje się i krochmali. Dzięki temu są sztywne, naciągnięte i dobrze się prezentują. Najlepiej układać je w szufladzie lub na półce.

Jaki bieżnik wybrać?

Podobnie jak klasyczne serwety i obrusy, bieżniki mogą wyglądać dość staroświecko. Dużo zależy jednak od przyjętej aranżacji wnętrza. Trzeba też brać pod uwagę, że istnieją różne rodzaje bieżników, a wybór jest duży. Z pewnością da się znaleźć coś, co będzie dobrze współgrało z pozostałymi elementami wyposażenia.

Podsumowując, bieżnik może okazać się ciekawą ozdobą wnętrza. Trzeba jednak zadbać o to, by był dopasowany do aranżacji – dekoracje takie dostępne są w różnych stylach i mogą odmienić wygląd pomieszczenia.

Dodaj komentarz