Jak wygląda montaż deski elewacyjnej?

pracownik budowa

Elewacja domu to jego wizytówka, a deska elewacyjna może stać się jej kluczowym elementem. Wybierając odpowiedni materiał i wykonując montaż zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, możemy cieszyć się estetycznym wyglądem naszego domu przez długie lata. W tym artykule przyjrzymy się procesowi montażu deski elewacyjnej krok po kroku.

Wybór odpowiedniej deski elewacyjnej

Przed przystąpieniem do montażu warto zastanowić się, jaki rodzaj deski elewacyjnej wybrać. Dostępne są one zarówno z drewna, jak i z materiałów kompozytowych, które będą różniły się nie tylko wyglądem, ale także właściwościami termicznymi i akustycznymi. Decydując się na konkretny rodzaj deski elewacyjnej, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak grubość, szerokość czy długość elementów, a także sposób ich łączenia oraz kolorystykę.

Przygotowanie podłoża do montażu

Jak zaleca producent deski elewacyjnej, montaż tych elementów powinien być przeprowadzony na solidnym i stabilnym podłożu. Przed przystąpieniem do prac warto sprawdzić, czy ściana jest równa oraz nie ma na niej żadnych uszkodzeń. W przypadku stwierdzenia takich niedoskonałości, zaleca się wyrównanie ściany za pomocą zaprawy cementowej czy też innego odpowiedniego materiału. Jeśli natomiast ściana jest porowata, można na niej zastosować specjalną siatę z włókna szklanego, którą przykleja się do podłoża.

Montaż konstrukcji nośnej

Niezależnie od rodzaju wybranej deski elewacyjnej, kluczowym elementem montażu jest prawidłowe wykonanie konstrukcji nośnej. Może to być system drewniany lub stalowy, który zostanie przymocowany do ściany za pomocą odpowiednich łączników. Elementy te muszą być rozmieszczone równomiernie oraz w odpowiedniej odległości od siebie – zgodnie z wytycznymi producenta deski elewacyjnej. Dodatkowo warto zadbać o to, aby konstrukcja nośna posiadała odpowiednią izolację termiczną oraz paroizolację.

Układanie desek elewacyjnych

Kiedy konstrukcja nośna jest już gotowa, można przystąpić do układania desek elewacyjnych. Proces ten różni się w zależności od rodzaju wybranego materiału – drewna czy kompozytu. Deski można montować na kilka sposobów, między innymi przez zamocowanie ich na wpustach, na łącznikach niewidocznych czy też za pomocą systemów montażowych. Ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość między poszczególnymi elementami, a także pamiętać o tym, że deska elewacyjna powinna być przymocowana na całej swojej długości.

Dodaj komentarz