Stawianie domu na własną rękę wiąże się z koniecznością zakupu wielu narzędzi. Nie ma co ukrywać, że materiałów, które trzeba ze sobą łączyć jest sporo, a oprócz tego trzeba ja na różne sposoby docinać i wymiarować.
Wybór odpowiednich narzędzi wcale nie jest prosty i często trzeba kierować się opiniami o produktach oraz ich parametrami. Wraz z serwisem styldomowy.pl nie będziemy skupiać się na konkretnych modelach, a jedynie brać pod uwagę najważniejsze i najczęściej przydające się urządzenia budowlane, których zakup lub co najmniej wypożyczenie są koniecznością.
Cięcie na miarę
Zacznijmy może od czynności, której z pewnością na żadnej budowie nie unikniemy – cięcia. W przypadku wznoszenia konstrukcji niejednokrotnie zdarzy się nam skracać rozmiar niemalże każdego materiału. Najważniejszym może okazać się cięcie pustaków. Tutaj istnieją dwie propozycje. Możliwe jest cięcie pustaka piłką ręczną, czyli tzw. płatnicą. Trzeba natomiast jasno sobie powiedzieć, że docinanie ręczne zabiera strasznie dużo czasu i energii. Lepszym rozwiązaniem okaże się więc piła szablasta, która bez problemu, a także dokładniej przytnie pustak na wymiar.
Kolejnym narzędziem jest używana do cięcia drewna pilarka łańcuchowa. Przyda się do podcinania krokwi bądź innych elementów więźby dachowej oraz do skracania desek pod szalunek. Piła występuje w formie elektrycznej i spalinowej. Na budowę zaleca się jednak tylko i wyłącznie drugą opcję.
Ciąć musimy także druty zbrojeniowe. Do tego celu wystarczy jedynie zwykła kątówka, a dzięki wymianie ostrzy, można skracać nią również inne materiały.
Murowanie
Stawianie murów również ciągnie za sobą konieczność posiadania odpowiedniego przybornika. Nie są to już co prawda artykuły tak zaawansowane i wysokie cenowo jak wyżej, ale łączy je fakt, że bez nich także nic nie zrobimy.
Spróbujmy po kolei wymienić urządzenia, które są nam potrzebne do murowania. Na początku, po zniesieniu sobie na miejsce kilku pustaków, przychodzi czas na stworzenie zaprawy. Dobrym rozwiązaniem jest w tym wypadku zakup mieszadła elektrycznego. Urządzenie to posiada wiertaki, za pomocą których dokładnie wymiesza zaprawę z wodą nie zostawiając przy tym grud. Mieszanie ręczne nie jest w żadnym stopniu tak efektywne. Następną częścią naszego asortymentu są już jedynie pace i kielnie. W przypadku tego typu narzędzi, serwis styldomowy.pl zaleca murowanie kielnią o kształcie trójkąta, a także zwykłą pacą stalową – inne jej odmiany przydają się już wyłącznie w pracach wykończeniowych.
Pozostałe, ważne akcesoria
Nie ma co ukrywać, że najczęściej znajdującym się przy naszej kieszeni elementem jest metr. Z jego pomocą możemy sprawdzić każdy wymiar, który następnie będziemy docinać. Oprócz niego przyda się nam również młotek i wiertarka udarowa.
Dobrze jest mieć przy sobie także wkrętarkę w celu wkręcania wzmocnień do szalunku. Ciekawym narzędziem jest hak obrotowy, służący do wiązania drutów zbrojeniowych. Zdecydowanie ułatwia to pracę i można liczyć na szybciej powiązane zbrojenie na płycie.