Montaż konstrukcji stalowych – jak wygląda?

konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są podstawą licznych urządzeń, a także całych budynków. Są one trwałe, solidne i bezpieczne. Dlatego też ważny jest odpowiedni montaż konstrukcji stalowych. 

Łączenie elementów stalowych

Montaż konstrukcji stalowych jest procesem, który wymaga dokładności i czasu. Składa się on z kilkunastu etapów, których zwieńczeniem jest obiekt o stalowej konstrukcji. Aby konstrukcja była bezpieczna i trwała należy dobrać odpowiedni gatunek stali. Można ją dowolnie formować, dlatego też stworzenie poszczególnych elementów nie stanowi problemu technologicznego. Najczęstszą metodą, wykorzystywaną do łączenia stali jest spawanie. Hale stalowe stawiane są w oparciu o kilka podstawowych metod montażu. Jest to montaż z pojedynczych elementów, montaż metodą blokową, montaż metodą nasuwania czy montaż metodą potokową.

Etapy montażu konstrukcji stalowych

Pierwszym etapem jest przygotowanie planu, który pozwoli wyznaczyć technologie produkcji, harmonogram prac. Ważne jest zamówienie odpowiedniego materiału, z którego powstanie konstrukcja stalowej hali. Projekt informuje wykonawce o klasie wykonania konstrukcji, metodzie przygotowywania powierzchni konstrukcji stalowej czy sposobie zabezpieczenia przed korozją. Niezależnie czy jest to remont hal przemysłowych czy stawanie hal od podstaw, ważne jest trzymanie się projektu i plany. Do każdego zadania przygotowywana jest szczegółowa technologia procesu produkcji,

Do montażu hal stalowych wykorzystywane muszą być materiały, które spełniają wymogi norm i przepisów europejskich. Przystępując do montażu konstrukcji stalowych, należy szczepić poszczególne elementy, a następnie ze sobą pospawane. Następnie konstrukcja jest poddawana śrutowaniu w tzw. kabinie śrutowniczej. Dzięki temu powierzchnia jest dokładnie oczyszczana, nadaje się jej też odpowiednią chropowatość. Tak przygotowana konstrukcja może zostać pokryta preparatami antykorozyjnymi, a następnie dostarczona klientowi. 

Dodaj komentarz