Silnik elektryczny – najlepsze typy osłon

reduktory

Specjalne osłony stały się sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie konstrukcji wszelkiego rodzaju maszyn. Zwłaszcza, jeśli chodzi o maszyny przemysłowe. W tej chwili skrystalizowane już zasady BHP mówią nam wyraźnie, że każdy silnik elektryczny powinien być tak zabezpieczony i osłonięty, by w czasie czynnej pracy nie powodować zagrożenia dla najbliższego otoczenia. Jak podaje sklep z silnikami silniki24.com – w kolejnych latach będzie stopniowo zwiększany nacisk na to, by w każdego rodzaju przemyśle, gdzie stosuje się silniki elektryczne, znajdowały się odpowiednio dobrane i dopasowane pod kątem wymiarów osłony. Jak je dostosować do danego rodzaju silnika elektrycznego?

Silnik elektryczny – zabezpieczenia przed wypadkami

Osłona pod silnik elektryczny to nic innego jak rodzaj specjalnej przegrody, oddzielającej strefę pracy określonego elementu mechanicznego od działań ludzkiej ręki. Przegroda pod silnik elektryczny musi być dobrze wykonana, odporna na zwiększoną eksploatację, a także jak najmniej możliwa do demontażu, choć akurat ten szczegół zależy od rodzaju, mocy oraz przeznaczenia danego silnika elektrycznego. Wybrana osłona do części silnikowych nie może opóźniać tempa pracy i stwarzać sytuacji zagrażających komfortowi pracy i zdrowiu pracownika. Jakie typy osłon pod silniki elektryczne możemy wyróżnić? Na pewno mogą mieć postać drzwi, drzwiczek, pokryw lub specjalnie zaprojektowanych ogrodzeń. Rodzaj dobranej osłony zależy w dużym stopniu od skali prawdopodobieństwa nieszczęśliwego wypadku. Są więc osłony pod silniki elektryczne, zakładane już na zawsze. Ich zazwyczaj się nie demontuje. Jak podaje serwis silniki24.com – najpopularniejszym rodzajem osłon pod silniki jest opcja z możliwością rozmontowania przy zastosowaniu odpowiednich przyrządów. Mamy tu oczywiście na myśli osłony, które można przykręcać np. specjalnie dobranymi śrubkami. Dość często natrafić można w różnych urządzeniach na silniki pod osłonami utrzymującymi się dzięki zawiasom i prowadnicom.

Silnik elektryczny – bogata oferta osłon

Jeśli wybrana maszyna z całym układem działa bez zarzutu w ciągłym trybie – najczęściej proponuje się osłony o charakterze stałym. Bardzo ważne, by nie blokowały dostępu technikom, jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia czynności konserwacyjnych oraz naprawczych. Dobrze zabezpieczony silnik elektryczny dostosowany jest do tego, by można było z łatwością wydzielić odpowiednie miejsce w całym układzie, gdzie można bez obaw przeprowadzać jakiekolwiek prace modernizacyjne. “Zgłębiając temat, jak osłaniany być może silnik elektryczny, dobrze jest pamiętać, że spora grupa osłon dla maszyn fabrycznych posiada wprowadzone blokady oraz wsparcie mechanizmów zamykających zabezpieczenia w sposób automatyczny” – tłumaczą eksperci z silniki24.pl. NIezbędną czynnością przed oddaniem do użytku silnika elektrycznego z osłoną jest odpowiednie jej oznaczenie. Przydadzą się tutaj firmowe naklejki, pokazujące, od której strony i w jaki sposób zdejmuje się daną osłonę. Info o tym, że osłona ma charakter stały jest tym bardziej niezbędne, by nie doszło do nieporozumień.

Dodaj komentarz