Brykiet drzewny – dlaczego warto wybrać ten rodzaj opału?

Brykiet drzewny ma dosyć szerokie zastosowanie. Używa się go jako paliwa grzewczego, opał do kominka czy nawet do grilla. Z czego powstaje brykiet i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Jakie właściwości ma brykiet drzewny?

Brykiet drzewny to paliwo opałowe z biomasy. Produkuje się je z różnego rodzaju odpadów i resztek pochodzących z przemysłu drzewnego, leśnego lub rolniczego. Ma formę kostek lub walca. Bardzo często wykorzystuje się go do palenia w kominku domowym. Przy jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych substancji klejących, więc jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy. Brykiet drzewny we Wrocławiu i innych dużych polskich miastach, które dbają o ochronę środowiska naturalnego, cieszy się coraz większą popularnością jako paliwo wykorzystywane do ogrzewania domu. Brykiet jest także często wykorzystywany jako materiał do rozpalenia grilla.

Czy warto wykorzystywać brykiet jako paliwo do ogrzewania domu?

Dzisiaj wiele słyszy się o konieczności dbania o środowisko. Nasz klimat ulega ciągłym zmianom, a negatywne skutki tych zmian są trudne do zatrzymania i będą odczuwalne przez wiele pokoleń. Z tego względu coraz więcej osób rezygnuje ze stosowania węgla jako paliwa grzewczego. Bardziej ekologicznym wyborem jest brykiet lub pellet drzewny. Oba paliwa powstają z odpadów po obróbce drewna oraz odpadów leśnych i rolniczych. Różnią się w zasadzie głównie wyglądem, ponieważ brykiet ma formę kostki lub bryły, natomiast pellet jest drobniejszy i zazwyczaj kupuje się go w formie granulatu. Oba materiały mają dużą wydajność i powodują duże mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż inne paliwa. Paliwa wykonane z biomasy posiadają lepszą wartość opałową od drewna. Dzięki temu, że powoli ulegają spaleniu, pozwalają  na wytworzenie wysokiej temperatury przez długi czas. Aby móc wykorzystać brykiet lub pellet do ogrzewania domu, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego pieca ze specjalną funkcją, umożliwiającą wykorzystania ich jako opał.

Dodaj komentarz