Czym charakteryzują się nożycowe schody strychowe?

schody nozycowe

Jednym z rodzajów schodów są schody nożycowe. Przeważnie używane są tam, gdzie jest bardzo mało miejsca i klasyczne schody nie zmieściłyby się. Traktuje się je jako rozwiązanie doraźne z możliwością schowania lub złożenia w razie potrzeby. Mogą funkcjonować np. jako zamiennik drabinki do wchodzenia na strych.

Dlaczego warto wybrać nożycowe schody strychowe?

W przypadku tych schodów od razu widać, z jakim typem ma się do czynienia. Ich charakterystyczna konstrukcja jest łatwa do rozpoznania nawet dla laika. Mimo lekkiej budowy, nożycowe schody strychowe nie są ani trochę niebezpieczne dla użytkowników. Służą głównie jako składana, chowana drabinka np. na strych czy prowadząca na poddasze.

Schody strychowe nożycowe są często wykorzystywane jako element dekoracyjny w nowoczesnych mieszkaniach. To, co mogło być uznane za wadę (nietypowa konstrukcja, brak typowych stopni) w tym przypadku staje się zaletą. Schody cieszą oko i pasują do reszty wyposażenia. Możliwość schowania nie jest wtedy aż tak istotna. 

Jakie schody nożycowe będą najlepsze?

Często wykorzystywane są schody strychowe aluminiowe z uwagi na ich lekkość i estetyczny wygląd. Aluminium cechuje efektowny, srebrzysty połysk, którego nie trzeba ukrywać pod warstwą farby. To dość uniwersalna farba, którą łatwo do wszystkiego dopasować. 

Schody z aluminium ważą niezbyt dużo w porównaniu do np. stalowych, więc będą dużo łatwiejsze w obsłudze i nie sprawią problemu przy montażu. Jako schody strychowe sprawdzą się też wszędzie tam, gdzie nie można zbyt mocno obciążać stropu. Wyglądają bardzo efektownie i mogą się podobać, nie zawsze więc będą musiały być chowane.

Jakie jeszcze zalety mają nożycowe schody strychowe?

W wielu mieszkaniach nożycowe schody prowadzące na strych czy poddasze okazują się w zupełności wystarczające. Wpasowuje się je w niewielkie pomieszczenia, bo po złożeniu i schowaniu nie widać ich i nie przytłaczają wnętrza. Jeśli są potrzebne, rozkłada się je. Można dokonać złożenia od dołu oraz z góry, ale trzeba uważać, by nie odciąć sobie drogi powrotnej.

Podsumowując, wykorzystanie schodów nożycowych wiąże się głównie ze znalezieniem alternatywy dla zwykłej drabiny służącej do wchodzenia na strychy lub poddasza. Schody takie stają się też ciekawym elementem wystroju zwykłych mieszkań. 

Dodaj komentarz