Czym są technologie bezwykopowe?

bezwykopowe technologie

Każda poważna budowa wiąże się z przeprowadzeniem wykopów i prac ziemnych. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają wykonanie niektórych prac bez konieczności głębokich wykopów. Na czym polegają?

Do czego niezbędne są wykopy i jakie są alternatywne opcje?

Budowa to złożony proces. Każdy z poszczególnych kroków powinien być wykonany prawidłowo, zgodnie z przepisami i z dbałością o szczegóły, ponieważ będzie miał wpływ na dalsze elementy. Jednym z pierwszych i najważniejszych etapów prac jest odpowiednie wykonanie fundamentów i instalacji. Dzisiaj podczas układania różnego rodzaju rur niezwykle przydane są technologie bezwykopowe. Technika ich przeprowadzania pozwala uniknąć głębokich wykopów na dużej powierzchni, a jednocześnie wykonywać prace na głębokości nawet 20 metrów. Cały proces zaczyna się od wstępnego wiercenia, którego zadaniem jest upewnienie się, że rury mogą zostać poprowadzone w zaplanowanym miejscu. Następnie wykonuje się wiercenia poszerzające otwór. Na koniec wprowadza się odpowiednie rury. Dzięki temu, że cały proces montażu jest znacznie przyspieszony, metoda ta zyskuje coraz więcej zwolenników.

Kiedy można wykorzystać technologie bezwykopowe?

Prace wykonywane technologią bezwykopową związane są najczęściej z układaniem różnego rodzaju rur. Zarówno instalacji ciepłowniczych, gazowych, jak i kanalizacyjnych. Aby wykonać przewierty, niezbędne są specjalistyczne sprzęty. Często są one wyposażone z laser umożliwiający pomiar lub różnego rodzaju wiertła pozwalające na przeprowadzenie napraw praktycznie w każdych warunkach. Dostępność maszyn o różnej mocy i średnicy pozwala dopasować sprzęt do potrzeb terenu.

Technologia bezwykopowa ma wiele zalet. Pozwala znacznie skrócić czas prac, ponieważ nie trzeba przekopywać dużej ilości terenu. Idealnie sprawdza się w gęsto zabudowanym terenie. Dodatkowo nie jest przesadnie uciążliwa dla mieszkańców. Z racji tego, że prace nie naruszają środowiska naturalnego, ich wykonanie jest również możliwe w terenach znajdujących się pod ochroną. 

Dodaj komentarz