Dla rannych ptaszków i nocnych marków – dekoracje okienne do sypialni

sypialnia

Nie możemy zapomnieć o dekoracjach okiennych, które nie tylko chronią nas przed słońcem i zapewniają poczucie prywatności, ale także zdobią nasze wnętrze. Dobrze dobrane rolety czy zasłony doceniają wszyscy, zarówno miłośnicy wczesnego wstawania jak i ci, którzy lubią budzić się dopiero na drugie śniadanie.

Dla nocnych marków

Wielu z nas nie wyobraża sobie, że w naszej sypialni miałoby zabraknąć rolet. Pełnią przede wszystkim funkcje praktyczne – pozwalają nam zasłonić okna, odcinając dopływ promieni słońca, ale także zapewniają poczucie prywatności, zwłaszcza gdy w naszych oknach brakuje firanek. Dzięki dobrze dobranym roletom z odpowiedniego materiału, który nie przepuszcza światła, będziemy mogli cieszyć się spokojnym, głębokim snem nawet późnym rankiem.

Rozwiązań jest wiele, ale przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, czy lubimy zasypiać i budzić się w zupełniej ciemności, czy może wolimy półmrok lub gdy pierwsze promienie słońca budzą nas ze snu. Dekoracje do sypialni powinniśmy dobierać w zależności od naszych przyzwyczajeń.

Decydując się na zakup rolet, często sporym problemem okazuje się wybór tkaniny. Na szczęście firma Marcin Dekor przychodzi z pomocą. Stworzyli specjalną serię tkanin roletowych Shadows Club. To oryginalne, zaskakujące propozycje o niespotykanym wzornictwie i wyjątkowo bogatej kolorystyce, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym klientom.

Klasycznym rozwiązaniem są rolety materiałowe. Warto pamiętać, że w zależności od wyboru tkaniny roletowej możemy w różnym stopniu zaciemnić wnętrze. Jeśli zależy nam na maksymalnej ciemności w sypialni, powinniśmy zdecydować się na tkaniny typu blackout, które nie przepuszczają promieni słonecznych, a poprzez zastosowanie listw przyszybowych maksymalnie zaciemnią pomieszczenie. Warto także zwrócić uwagę, że przy roletach wolnowiszących zdecydowanie  lepiej wyciemni nam sypialnie jedna duża roleta niż kilka mniejszych, ponieważ miedzy roletami zawsze pozostają niewielkie szczeliny, przez które wpada światło.

Innym doskonałym rozwiązaniem do sypialni są rolety typu Dzień&Noc. Składają się na nią dwie warstwy tkaniny w pasy o różnej przezroczystości. Za pomocą łańcuszka przesuwamy pasy względem siebie. Ta konstrukcja pozwala nam swobodnie regulować ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia w ciągu dnia, dostosowując ją do naszych potrzeb. Wieczorem zaś możemy zamknąć roletę i cieszyć się zaciemnioną sypialnią, do której słońce nie będzie miało rano wstępu. Alternatywę dla tej dekoracji okiennej stanowią rolety 3D. One także składają się z dwóch warstw tkaniny, ale w tym modelu obie są przezroczyste, a między nimi znajdują się poziome żebra wykonane z nieprzezroczystej tkaniny. Kiedy pociągamy za łańcuszek, zmieniamy położenie wewnętrznych żeber, podobnie jak w żaluzji.

Dla rannych ptaszków

Aby nadać sypialni przytulnego charakteru, warto zdecydować się na zasłony. Mamy świetną informację dla tych, którzy lubią, gdy światło od samego rana wpada do ich domu. Nie musicie nawet wstawać z łóżka, by odsłonić okna. Wystarczy, że wybierzecie rolety lub karnisze z napędem elektrycznym, dostępne również w ofercie firmy Marcin Dekor.  Mogą one być sterowane radiowo poprzez piloty, które z łatwością przymocujemy w dowolnym miejscu w sypialni, lub po prostu położyć na nocnym stoliku. Większość z nas po przebudzeniu potrzebuje jeszcze kilku minut w łóżku i kilku promieni słońca , aby zebrać siły na nowy dzień, a dzięki systemom elektrycznym możemy się tym cieszyć. Co ważne, karnisze z napędem elektrycznym pracują cicho i są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Co ważne, z łatwością mogą zostać dopasowane do indywidualnych wymagań każdego klienta. Jedną z usług oferowanych przez Marcin Dekor jest możliwość gięcia szyn aluminiowych z napędem eklektycznym  zgodnie z wymaganiami projektowymi.

 Jakie kolory powinniśmy wybrać, gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza? Możemy odważnie je dobierać i eksperymentować z kolorem i rodzajem zasłon, które dla wielu wciąż pozostają ulubioną dekoracją okienną do sypialni. Nie tylko chronią nas przed słońcem, pełnią także – a czasem przede wszystkim – funkcję dekoracyjną. Zwróćmy więc uwagę, aby były dopasowane do stylu naszego wnętrza. Do niewielkiego pomieszczenia wybierzmy raczej lekkie zasłony, które nie zdominują go wizualnie ani nie przytłoczą. Cięższe materiały, takie jak welur czy aksamit, doskonale sprawdzą się w większych sypialniach – dodadzą im przytulnego wyglądu i nieco domowego ciepła.

Wiele osób ceni zasłony także za możliwość eksperymentowania i aranżowania przestrzeni. Z łatwością możemy je wymienić, gdy znudzi nam się ich wzór lub gdy będziemy chcieli dopasować je do aktualnej pory roku. Warto również pamiętać, że jeśli zależy nam na zaciemnieniu sypialni, na rynku dostępne są tkaniny zasłonowe typu blackout czy dimout, które bardzo skutecznie zaciemniają pomieszczenie.

Efektowny kompromis

Uwielbiasz wyraziste zasłony, które dodają sypialni unikalnego charakteru, ale pozostali domownicy upierają się przy praktycznych roletach? A może sama doceniasz zalety zarówno jednej, jak i drugiej dekoracji, przez co trudno ci podjąć decyzję? Na szczęście nie musisz wybierać – dzięki rozwiązaniom oferowanym przez markę Marcin Dekor możesz stworzyć wyjątkową aranżację okienną do sypialni, która połączy rolety z zasłonami.

Jest kilka prostych zasad, o których warto pamiętać, łącząc te dwie dekoracje. Muszą do siebie wzajemnie pasować, zarówno jeśli chodzi o użyte materiały, jak i o kolory.

Dobrze sprawdzają się w tym przypadku kontrasty – zestawmy grubą zasłonę z lekką roletą lub ciemną tkaninę z jasną. Pamiętajmy, że jedna z dekoracji powinna pełnić funkcje zasłaniającą, czyli zasłaniać okno sypialni w nocy, a druga już  funkcję ozdobną. Świetnie prezentują się także dekoracje utrzymane w tej samej palecie barw (na przykład różniące się od siebie odcieniem o kilka tonów) lub w identycznym kolorze – stworzą bardzo harmonijne stylizacje. To jednak nie wszystko, muszą pasować także do całego wnętrza. Jeśli nasza sypialnia jest utrzymana w jasnych barwach, zgodnie z duchem popularnego minimalizmu, możemy rozważyć akcent kolorystyczny w postaci zasłon – dopełnią nam to wnętrze i dodadzą charakteru. Gdy dopasujemy kolor zasłon do koloru innych dodatków, to także doda wnętrzu spójności, a my będziemy mogli wypoczywać w spójnej sypialni, którą dopełniają dekoracje okienne najwyższej jakości.

Dodaj komentarz