Farby silikatowe – jakie mają zastosowanie?

farby

Zastosowanie odpowiednich farb fasadowych jest niezwykle ważne. Jeśli postawimy na złe farby, to po prostu fasada bardzo szybko stanie się nieestetyczna i będzie trzeba malować ją na nowo. Jednym z lepszych wyborów w tej kwestii są farby silikatowe. Z czego są wykonane i jakie jest ich zastosowanie?

Czym są farby silikatowe?

Rodzaj farby, jakim są farby silikatowe powstaje przy pomocy szkła wodnego oraz dodatków stabilizujących i innych substancji. Czasem są one nazywane farbami krzemianowymi i jedna z rzeczy, które je charakteryzują to silnie wiązanie z podłożem mineralnym. To już niejako sugeruje jakie jest ich zastosowanie.

Farby silikatowe to farby fasadowe, które stosuje się przede wszystkim na podłożach mineralnych. Trzeba jednak przy tym pamiętać o ich charakterystyce. Są one przede wszystkim żrące, co sprawia, iż do ich nakładania trzeba wyposażyć się w co najmniej rękawiczki, a nierzadko przyda się również bardziej rozbudowana odzież ochronna. Ich zalety sprawiają jednak, że jest to wada, którą można zaakceptować.

Zastosowania farb silikatowych

Przede wszystkim farby silikatowe spotkamy na fasadach zabytkowych budynków. Pozwalają one bowiem na ich zabezpieczenie przed grzybami, mchami oraz glonami, co znacząco pomaga w odpowiedniej konserwacji budynku. Do tego są one odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Oprócz podłoży mineralnych farby silikatowe stosuje się również na powierzchniach, które wcześniej pomalowano ich używając.

Stosując farby silikatowe trzeba jednak pamiętać nie tylko o tym, że są to substancje żrące. Mimo swojej odporności na warunki atmosferyczne powinno się je nakładać przy dobrej pogodzie. Mowa tu o temperaturze powietrza wynoszącej od 5 do 25 stopni w skali Celsjusza, a także o tym, że nie może być wtedy intensywnego deszczu, silnego wiatru, czy też mocnego nasłonecznienia. Ponadto farby należy nakładać bez przerw, gdyż w innym wypadku mogą być widoczne łączenia pomiędzy starszą, a nowszą farbą.

Dodaj komentarz