Jak dobrać obrzeża do nawierzchni z płyt i kostek betonowych?

kostka brukowa

Kolorystka, kształt, styl, faktura, wzór elementów – to wszystko musimy uwzględnić układając nawierzchnię z kostek i płyt betonowych. Nie mniej istotną kwestią przy planowaniu przyszłych tarasów, podjazdów i alejek jest dobór odpowiednich obrzeży.

Obrzeża są ważne z kilku powodów. Po pierwsze, stabilizują wykonane nawierzchnie, zapobiegając rozsuwaniu się elementów na boki pod wpływem oddziałujących na nie czynników. Po drugie, tworzą granice pomiędzy przestrzenią zieloną a użytkową, przeznaczoną do ruchu pieszych czy pojazdów. Wreszcie po trzecie i najważniejsze, są one niejako elementem wieńczącym kompozycję nawierzchni alejki, podjazdu czy tarasu. Z tych właśnie powodów wynika konieczność ich umiejętnego doboru, który nie zawsze może wydawać się oczywisty.

Dobieramy kolor

Pierwszą z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, jest kolorystyka i jej właściwy dobór. To bardzo istotne przy tworzeniu każdej kompozycji. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zestawianie elementów nawierzchni o tej samej barwie, ale w różnych odcieniach. Na przykład wykonując nawierzchnię alejki z płyty Polbruk Oland w kolorze nerino czy białym, można wybrać obrzeża utrzymane w tych samych odcieniach, czyli przykładowo obrzeże Modern w kolorze szarym. Harmonijny efekt uzyskamy także komponując nawierzchnię i obrzeża w barwach zbliżonych do siebie, takich jak czernie i szarości. W tym celu można zestawić wcześniej wspomniany Oland w kolorze nerino z obrzeżem Modern w kolorze grafitowym. Ostatnią z możliwości jest dobór kontrastujących ze sobą elementów. Taki zabieg zaleca się jedynie w sytuacjach, gdy poprzez kolor nawierzchni i obrzeży chcemy coś podkreślić lub wyeksponować. W większości przypadków tego rodzaju kompozycje są jednak dość rzadko spotykane, głównie ze względu na fakt, że w otoczeniu domu, zgodnie z obowiązującymi trendami, stawia się na neutralność i harmonię – bo przecież to bardzo często miejsce wypoczynku i relaksu.

Zdecydowanie nie barok!

Kolejną istotną kwestią przy projektowaniu wzoru nawierzchni lub komponowaniu obrzeży z wykorzystaniem płyt czy kostek betonowych, jest umiar. Według architektów kompozycje powinny składać się maksymalnie z trzech kolorów, żeby wyglądały estetycznie i elegancko. Zasada „trzech barw” dotyczy również obrzeży, czyli jeśli na nawierzchni występują już trzy kolory, to obrzeża powinny być utrzymane w jednym z nich. Jeżeli natomiast odcieni jest mniej,  a przykładem może tu być kostka Commix w kolorze szarym lub grafitowym, to z powodzeniem możemy zastosować obrzeże Lingo w kolorze stalowym. W innym zestawieniu Lingo w odcieniu beżowym będzie doskonale pasować do nawierzchni ułożonej z płyt Polbruk Commix  w kolorach latte oraz taupe. Przykłady prawidłowo zestawionych kompozycji można mnożyć. Dążąc do stworzenia harmonijnej przestrzeni, warto zestawić szarość kostek Polbruk Metrik z minimalistycznymi w designie obrzeżami, takimi jak Modern czy Treo. Oczywiście najlepiej w zbliżonych do siebie tonacjach. Estetyka jest bardzo istotna, gdyż zapewnia otoczeniu odpowiedni wygląd, ład i porządek, w którym widoczny jest pewien zamysł. Czasem jednak o wyborze przesądza coś zupełnie innego…

Funkcja ponad wszystko

Tym czymś jest użyteczność. Nie wyklucza ona bynajmniej powyższych zasad, gdyż przy projektowaniu nawierzchni zawsze należy je uwzględniać. Niemniej jednak niekiedy trzeba zastosować inny rodzaj obrzeży w celu zapobiegania osuwaniu się ziemi czy stworzenia rabaty. Tu idealnym połączniem będą nieco wyższe bordery. Taką funkcję mogą pełnić palisady, jak Łamana czy Zen. Doskonale sprawdzą się one na przykład w kompozycji z kostką Polbruk Trento, zarówno w fakturze płukanej, jak i gładkiej. Niezwykle funkcjonalnym, a przy tym estetycznym rozwiązaniem jest obrzeże Flesz. Flesz pozwala delikatnie podświetlić nawierzchnię podjazdu, ścieżek i deptaków za pomocą pasków LED sterowanych przez smartfon. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”. Dzięki temu pod „daszkiem” w specjalnym kanale można umieścić taśmę LED, która będzie osłonięta przed warunkami atmosferycznymi i pięknie rozświetli po zmroku nawierzchnię. Jest to niezwykle eleganckie rozwiązanie doskonale nadające się do nowoczesnych aranżacji. Obrzeże Flesz z taśmą LED jest źródłem intrygującej, nastrojowej i delikatnej poświaty na nawierzchni, co wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po niej. Oczywiście w każdym z wymienionych wyżej przypadków należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór zestawień kolorystycznych.

Reasumując, przy planowaniu kompozycji złożonej z nawierzchni i obrzeży, należy mieć na względzie wiele aspektów. Najważniejsze z nich to kolorystyka, umiar i estetyka, a także kwestie praktyczne. Gdy będziemy o tym pamiętać, dobór obrzeży do nawierzchni nie powinien stanowić większego problemu.

Dodaj komentarz