Jak stworzyć swój azyl w miejskiej dżungli? Poznaj sposoby na ogród w bloku

balkon

Gdy doskwiera brak kontaktu z naturą i własnej, choćby niewielkiej działki, która pozwoliłaby cieszyć się urokami lata, warto stworzyć namiastkę ogrodu. Okazuje się, że jest to możliwe nawet w miejskiej przestrzeni. Sprawdź propozycje przygotowane przez platformę Homebook.pl.

Czerwiec to bardzo intensywny okres dla wszystkich ogrodników – w tym czasie wykopujemy rośliny cebulowe kwitnące wiosną, których liście już uschły i nawozimy kwiaty sezonowe uprawiane w pojemnikach (pelargonie, lobelie, surfinie), byliny, krzewy i trawnik. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ogrodnicze wyzwanie podjąć w przestrzeni balkonu. Wszystkie potrzebne akcesoria zamówimy przez internet.

Donice i łopatki w dłoń

Początek lata to idealny moment, by przesadzić kwiaty doniczkowe – taka zmiana po długich zimowych miesiącach, które większość z nich przechodziła w stanie spoczynku, na pewno tchnie nowe życie w zmęczone liście. Zanim jednak entuzjastycznie rozpoczniemy przesadzanie roślin, warto zaopatrzyć się w odpowiedni dla danego gatunku rodzaj podłoża, a zbyt rozrośnięte egzemplarze podzielić na kilka sadzonek. Sama wymiana ziemi to jednak nie wszystko – przesadzanie jest idealnym momentem, by wspomóc rozwój nowych łodyg specjalistycznym nawozem. Ich ogromny wybór oferuje Homebook.pl.

Domowe warzywa? To możliwe!

Aby cieszyć się smakiem ulubionych ziół, sałaty lub szpinaku, nie trzeba być właścicielem działki za miastem. Wystarczą jedynie duże donice, ziemia oraz odrobina chęci. Gdy połkniemy już ogrodowego bakcyla, tę kolekcję będziemy mogli rozszerzyć o specjalne skrzynki do upraw, które z powodzeniem umieścić można na balkonie, stylowe zraszacze czy naczynia do uprawy roślin, świetnie spisujące się również jako… ozdoba na ulubionym regale.

Przygodę z wysiewaniem domowych warzyw najlepiej zacząć od cebuli, pietruszki czy marchwi, a najłatwiejszym sposobem na ich uzyskanie jest zanurzenie bulwy lub górnej części korzenia w pojemniku z niewielką ilością wody, a następnie przesadzenie ich do gleby. Pamiętajmy, że również warzywa wymagają konkretnego rodzaju ziemi – większość z nich rośnie w glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego czyli w przedziale 6,5-7,4.

A może własny kompostownik?

Jeżeli na myśl o domowym nawozie, który powstaje z odpadów organicznych, ze zdziwienia przecierasz oczy, mając w pamięci niezbyt atrakcyjne (delikatnie mówiąc) składowisko w kącie babcinego ogrodu – warto zweryfikować te skojarzenia. Kompostowanie zyskuje swoich zwolenników zwłaszcza wśród osób ceniących życie w stylu zero waste. Okazuje się, że domowy kompostownik może być nie tylko niezwykle praktycznym wynalazkiem, ale również cieszyć oko niebanalnym designem – stylowe modele znajdziemy na Homebook.pl. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwanie idealnego sprzętu, warto wybrać najlepszy sposób produkcji naturalnego nawozu – początkującym radzimy wersję kompostowania przy użyciu bakterii, tym odważniejszym – zakup dżdżownic kalifornijskich, przy pomocy których błyskawicznie zmienimy odpady organiczne w żyzną glebę.

Stwórz na balkonie własny azyl

Relaks w przestrzeni natury – to właśnie za nim najbardziej tęsknią mieszkańcy bloków: wygodne meble ogrodowe, stylowy hamak i parasol, w cieniu którego poranna kawa smakuje jak w ogródku ulubionego lokalu, a wieczorem – migoczące latarenki, wprowadzające bajkowy nastrój. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w ten sposób zaaranżować przestrzeń naszego balkonu. Po zimowych miesiącach w końcu nadszedł idealny moment, by uprzątnąć i zagospodarować go zgodnie z wymarzoną wizją.

Letnie wieczory zdecydowanie sprzyjają przesiadywaniu na świeżym powietrzu – zadbajmy więc o ich przytulną oprawę.

Dodaj komentarz