Jak wybrać impregnat do kamienia naturalnego czy granitu?

wybor impregnatu

Każdą powierzchnię użytkową należy pielęgnować, by zadbać o jej nienaganny wygląd i zapewnić trwałość. Osoby, które mają w domu granitowe schody, podłogi czy blaty, powinny używać do nich specjalnych preparatów. Dzięki nim czyszczenie kamienia naturalnego jest w pełni bezpieczne. Zapewniają również ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jaki środek wybrać do czyszczenia kamienia na zewnątrz?

Przed konserwacją płyt czy kostki należy dokładnie je oczyścić. Do tego celu dostępne są na rynku różne preparaty do mycia kamiennych podjazdów i chodników. Różnią się one ceną oraz składem, a co za tym idzie – jakością. Najlepszy środek do czyszczenia kamienia to taki, który:

  • skutecznie usuwa zabrudzenia, mchy i porosty,
  • pogłębia kolor,
  • nie niszczy struktury powierzchni.

Należy pamiętać, aby preparaty do czyszczenia były wolne od chloru i kwasów, które uszkadzają kamień.

Jaki impregnat do kamienia naturalnego?

Kolejnym krokiem po oczyszczeniu jest konserwacja. Do jej wykonania przydaje się sprawdzony impregnat do kamienia naturalnego. Tworzy on bezbarwną powłokę chroniącą przed:

  • brudem,
  • erozją,
  • wnikaniem soli,
  • blaknięciem spowodowanym promieniowaniem UV.

Wysokiej jakości impregnaty są hydrofobowe i dzięki tej właściwości zabezpieczają kamień przed wodą. Większość takich produktów do kamienia naturalnego zawiera silikon i silany. To właśnie one wypełniają kapilary w kamiennej kostce i uniemożliwiają wnikanie wilgoci w jej strukturę. Dodatkowo podkreślają walory i wybarwienie kostki brukowej oraz dodają jej blasku. W ten sposób nawet stara i wyblakła nawierzchnia może odzyskać dawną świeżość. Można również kupić środki do pielęgnacji wyrobów z kamienia, które mają w składzie różne woski. Sprawiają one, że powierzchnia jest lśniąca.

Jaki jest najlepszy impregnat do granitu?

Granitowe elementy są cenione za swoje naturalne piękno. W trosce o nie należy stosować specjalny hydro i oleofobowy impregnat do granitu. Jest on dedykowany do kamieni polerowanych i zapewnia im subtelny połysk oraz aksamitną gładkość. Oprócz wizualnych efektów preparaty te uniemożliwiają powstawanie plam i przebarwień. To sprawdzona metoda na kompleksową pielęgnację:

  • schodów,
  • podłogi,
  • blatu kuchennego.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie, należy pamiętać, że niektóre powierzchnie mają kontakt z żywnością. Właśnie dlatego impregnaty do granitu w kuchni muszą mieć oznaczenie, że zostały dopuszczone do kontaktu z produktami spożywczymi.

Jeśli chodzi o podłogi, aby uzyskać tzw. mokry efekt, należy użyć specjalnego preparatu. Wówczas płytki błyszczą i widoczny jest koloryt poszczególnych ziaren. Aby utrzymać ten zjawiskowy wygląd, należy powtarzać impregnację co roku.

Jak nakładać impregnaty?

Aplikacja każdego środka do czyszczenia i konserwowania kamienia naturalnego jest łatwa. Płyn nanosi się na powierzchnię roboczą za pomocą ściereczki. Następnie nim wyschnie całkowicie, czyli w praktyce po 20-50 minutach, należy wypolerować dany obszar suchą i miękką szmatką. Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa, by wszystko lśniło i było zabezpieczone na długi czas.

Dodaj komentarz