Układanie kostki brukowej – jak to robić zgodnie ze sztuką?

taras z kostki brukowej

Współpraca z doświadczoną firmą brukarską może przynieść nam bardzo dużo korzyści, wśród których zdecydowanie należy wymienić cieszenie się pięknym otoczeniem domu, ścieżkami ogrodowymi, miejscem pod altanę, podjazdem. Układanie kostki brukowej lub innych materiałów betonowych, wymaga nie tylko zastosowania dobrego materiału, ale przede wszystkim odpowiedniego przygotowania podłoża.

Jak powinno wyglądać prawidłowe układanie kostki brukowej?

Kostka brukowa to bardzo popularnym materiałem, który bardzo chętnie stosowany jest do aranżacji podjazdów, ścieżek ogrodowych i komunikacyjnych, tarasów na gruncie, jak również miejsc pod altany czy baseny ogrodowe.

Aby osiągnąć dobry efekt, warto oczywiście wybrać kostkę o odpowiedniej grubości i jakości, odporności na pękanie, jak również niekorzystne warunki. Układanie kostki brukowej Szczecin wymaga jednak przede wszystkim pracy zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Trzeba pamiętać o takich czynnościach, jak:

– odpowiednie przygotowanie gruntu,
– wymianę podłoża, jeżeli to konieczne,
– wyprofilowanie gruntu, wykonanie spadków, odwodnienia,
– skuteczne odprowadzenie wody od budynku,
– utwardzenie gruntu,
– montaż oświetlenia lub innych instalacji.

Dopiero na tak przygotowane podłoże, możliwe jest układanie kostki.

Dlaczego prace ziemne są ważne przy układaniu kostki brukowej?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić fakt, że kostka brukowa ma swój ciężar, a także układana jest w miejscach, które są narażone na zmienne warunki, lato, zimę, zmianę temperatury, silne opady deszczu.

Innymi słowy – grunt pracuje, dlatego jego odpowiednie wyprofilowanie, zagęszczenie, utwardzenie:

– zapewnia skuteczne i prawidłowe odprowadzenie wody od budynku,
– zapobiega zbieraniu się wody,
– ogranicza możliwość zapadania się kostki,
– ogranicza możliwość pękania kostki i innych materiałów.

Odpowiednio przygotowując grunt, bez problemu ułożymy kostkę brukową oraz inne produkty betonowe, nie będziemy się przejmować tym, że za kilka lat nie będzie zachowany oryginalny wygląd. Dobrze wykonane prace ziemne są gwarancją prawidłowego zachowania się kostki.

Dodaj komentarz