Kolektory słoneczne – o czym mowa w praktyce?

instalacje grzewcze

W pierwszej połowie XXI wieku kolektory słoneczne są coraz bardziej popularnymi urządzeniami do poboru energii ze słońca. Jest to wybór ekologiczny, a przy tym niezwykle wydajny. Czym są i dlaczego warto z nich korzystać? Podpowiadamy.

Kolektory słoneczne – typologia

Na rynku można odnaleźć dwa najpopularniejsze typy kolektorów: płaskie oraz rurowo-próżniowe. Pierwsze z nich są aktywne, czyli z wymuszonym obiegiem grawitacyjnym. Takiego typu kolektory słoneczne przeznaczone są do całorocznego wspomagania domowych instalacji cieplnych.

Zbudowany jest jako konstrukcja monoblokowa. Wszystkie elementy wykonane są z profili aluminiowych albo aluminiowo-cynkowych, blachy dennej oraz ramy profilowej. Zazwyczaj komponenty są dodatkowo malowane proszkowo na ciemne kolory. Ma to zapobiec utracie ciepła przez obudowę oraz poprawić wygląd zewnętrzny.

Drugi rodzaj jest pasywny. Oznacza to, iż posiada on obieg grawitacyjny, który przeznaczony jest do instalacji letniskowych. Montuje się go z wykorzystaniem rur próżniowych, które wyposażony jest w absorber odpowiedzialny za zbieranie ciepła. Jego budowa sprawia, że jest on jednak bardziej narażony na zniszczenia wynikające z zewnętrznych czynników atmosferycznych, na przykład gradu. Kolektory próżniowo-rurowe nie posiadają systemu odpowiedzialnego za obieg odwrócony. Używa się go w celu rozmrożenia warstwy śniegu z powierzchni urządzenia.

Kolektory słoneczne – budowa

Nie tylko profile aluminiowe są częścią tego urządzenia. Kolektory solarne posiadają również zbiorniki na wodę, wymienniki ciepła ze zbiornika, pompę cyrkulacyjną, automatykę sterującą, czynnik grzewczy oraz naczynie zbiorcze.

Wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać. Tylko dzięki odpowiedniemu dobraniu komponentów do takiego typu urządzenia, ciepło będzie mogło przebiegać w sposób prawidłowy.

Warto również wiedzieć, że powierzchnia kolektora odpowiadająca zapotrzebowaniu na c.w.u. jednej osoby to 1-1,5 m kwadratowego. Jeden metr kolektora jest za to w stanie ogrzać około 40-60 litrów wody.

Dodaj komentarz