Od kawalerek po przestronne domy

apartamentowiec

Letnia aura sprzyja deweloperom rozwijającym inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu, jak i na obrzeżach. Klienci poszukujący własnych czterech kątów mają spory wybór spośród domów, mieszkań o zróżnicowanych powierzchniach. Budowy postępują zgodnie z harmonogramami, są też premierowe inwestycje, np. Osiedle Malarska.

Rynek mieszkaniowy bije kolejne rekordy. Liczba lokali, których budowę deweloperzy rozpoczęli w maju, była prawie trzykrotnie większa niż rok temu. Rozpoczęcie realizacji ponad 17,5 tys. mieszkań z tego miesiąca to o 184 procent więcej niż rok temu, to także zdecydowanie więcej niż w 2019 roku. Buduje się w miastach i na przedmieściach. Poznań nie jest wyjątkiem i również tu liczba realizowanych inwestycji potwierdza sytuacje na rynku.

– Popyt na mieszkania i domy jest ogromny. Do klientów, którzy chcą kupić mieszkanie w celu zaspokojenia własnych potrzeb dołączyła rzesza osób, która chce chronić swój kapitał inwestując w nieruchomości. Deweloperzy starają się dostarczyć możliwie dużą liczbę lokali dlatego m.in. tyle rozpoczętych nowych projektów w naszym mieście i powiecie. Ich liczba byłaby większa jednak borykamy się z dużymi problemami dostępności nowych gruntów pod zabudowę oraz wydłużającym się procesem inwestycyjnym. Dziś również jedną z największych trudności jest dostępność firm wykonawczych, rosnące ceny materiałów i usług budowlanych oraz przerwane na wskutek pandemii niektóre łańcuchy dostaw – wskazuje Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Czas premier

Firmy oferujące nowe domy i mieszkania ostatnie tygodnie, a nawet miesiące spędziły bardzo pracowicie. Dla części z inwestorów był to czas wytężonej pracy projektowej nad tym, by właśnie teraz rozpocząć budowy premierowych osiedli. Inni kontynuują projekty z uznaną marką. Nikt się nie zatrzymuje – komentują deweloperzy.

KDM Deweloper, znany dotąd z realizacji takich projektów, jak: Nowy Jarocin, Osiedle Chabrowe i Słoneczne w Dominowie (koło Środy Wlkp.), właśnie rozpoczął sprzedaż lokali mieszkalnych w ramach premierowej inwestycji na rynku poznańskim, czyli Osiedle Poznań Malarska. W I etapie projektu powstanie 38 lokali w zabudowie szeregowej. W tej zabudowie znajdą się 2 typy mieszkań – mniejsze o powierzchni od 108,54 do 109,99 mkw. oraz większe o powierzchni 145,27 mkw. Ponadto w I etapie będzie przygotowany szereg z 22 mieszkaniami o powierzchni od 60,54 do 94,81 mkw. – Proponujemy różne rozwiązania projektowe, z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców – informuje Marcin Ostojski, członek zarządu KDM Deweloper.

Premierę, w samym sercu Jeżyc, przygotowuje Proxin Investment, a tymczasem zgodnie z harmonogramami powstają inwestycje Nowe Ogrody w Poznaniu, a także Nautic Park w nadmorskim Darłówku. Nowe Ogrody to sukcesywnie rozbudowywany projekt – w 6 etapie zakończono już montaż okien, natomiast w segmencie A zakończono prace tynkarskie. Niedawno ruszyła sprzedaż oraz budowa kolejnego 7 etapu, w którym obecnie trwają prace szalunkowe stropu nad halą garażową, a sam wykop zakończono na poziomie 80%. – Cieszy nas również fakt, ze na tym etapie prac ze 130 mieszkań, blisko połowa jest już zarezerwowana przez klientów – mówi Piotr Łopatka z firmy Proxin Investment.

Kontynuacja projektów z marką

Oprócz startów nowych etapów, czy premier, można dostrzec, że konsekwentnie kontynuowane są inne inwestycje. Firma More Place powiększa Osiedle Przy Jeziorach przy ul. Golęczewskiej w Poznaniu. Właśnie wystartowała realizacja III etapu. W pierwszym budynku są murowane ściany parteru. W drugim domu wykonano prace geodezyjne, a następnie będą również przygotowane fundamenty. Jednocześnie jest budowany etap II, gdzie stan zaawansowania jest zróżnicowany. – Działamy zgodnie z założonymi harmonogramami, a klienci chętnie odwiedzają plac budowy, by zobaczyć postępy w realizacji, w zakupionych lokalach. Ponadto mamy do dyspozycji dom pokazowy, zlokalizowany na I etapie Osiedla Przy Jeziorach. Spotkanie z naszym doradcą klienta oraz możliwość wejścia do urządzonego lokalu, sprzyja procesowi sprzedaży – zauważa Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place. Do wyboru klientów są dwa warianty powierzchni, tj.: 111,47 i 110,44 m kw. oraz dwa układy pomieszczeń 4- i 5-pokojowy.

Z kolei Sky Investments buduje Rodzinne Podolany przy ul. Heleny Rzepeckiej w Poznaniu. Etapy I i III zostały już ukończone. W szeregu C znajdzie się 16 lokali dwupoziomowych, o powierzchniach 76,03 i 78,86 mkw. Gotowe są elewacje zewnętrzne, trwają prace wewnątrz lokali. Szereg F (8 domów, każdy o powierzchni 99,75 mkw., z ogrodami) jest niemal gotowy. – Niedawno rozpoczęliśmy też realizację szeregu H oraz I, z 28 mieszkaniami dwupoziomowymi, o powierzchniach: 76-79 mkw. Nasze osiedle rozwija się bardzo harmonijnie – mówi Katarzyna Piwczyńska z biura sprzedaży Sky Investments. Całość inwestycji będzie gotowa w I kwartale 2023.

Śródka i Nadolnik są miejscami, w których projekty prowadzi Grupa Partner. Postępy są zauważalne w II etapie Nadolnik Compact Apartments. W inwestycji Śródka OdNowa2 trwają już ostatnie prace, a na jesień nastąpi przekazanie kluczy do mieszkań ich nabywcom.

W kolejnym etapie Reduty Nowe Podolany wkrótce rozpoczną się pierwsze odbiory lokali mieszkalnych. Budynek nr 9 bo o nim mowa- składa się 142 mieszkań i dwóch lokali usługowych. Obecnie wykańczana jest elewacja zewnętrzna. Ostatnie prace trwają również na klatkach schodowych i w pozostałych częściach wspólnych. Przed budynkiem mieszkalnym układana jest kostka brukowa. – Wszystko przebiega zgodnie z planem. Realizację budynku nr 9 zakończymy w III kwartale 2021 roku i jednocześnie rozpoczniemy procedurę odbiorów – relacjonuje Agata Nowaczyk, specjalista z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development.

Co słychać na obrzeżach Poznania?

Na przedmieściach Poznania Greenbud Development startuje ze sprzedażą III etapu inwestycji Nowy Jasin oraz II etapem Młodego Gwiazdowa. Wkrótce rozpoczną się prace na tych inwestycjach, tj. przy ulicy Wrzesińskiej w Jasinie w gminie Swarzędz i przy ulicy Św. Marii Magdaleny w Gwiazdowie (gmina Kostrzyn). Dział realizacji ma pełne ręce roboty, a duże postępy są widoczne na inwestycjach: Młode Gwiazdowo (etap I), Nowy Jasin (etap I i II) oraz Zielone Rabowice II (etap V i VI).

Pozostając w okolicach gminy Swarzędz, warto zajrzeć do Zalasewo Park. W III etapie, trwa tynkowanie apartamentów na drugim piętrze, a mieszkania na parterze i pierwszym piętrze mają wylane posadzki betonowe. Została w pełni wykonana elewacja zewnętrzna. Aktualnie budowlańcy montują wełnę mineralną w hali garażowej. Oprócz wspomnianego Zalasewo Park, deweloper KM Building oferuje domy w Rodzinnym Zakątku, w Błażejewie koło Kórnika. W ramach V etapu powstaną docelowo 62 domy, zlokalizowane w sześciu szeregach. W tym momencie powstaje 30 lokali. 20 z nich będzie gotowa jeszcze w tym roku, w związku z czym prace nad nimi są najbardziej zaawansowane. Połowa z tych domów jest już gotowa w standardzie deweloperskim podwyższonym, a w pozostałych trwa wykonanie elewacji. W kolejnych szeregowcach natomiast, murowane są ściany oraz wykładana jest dachówka. Ponadto trwają prace związane z wykonaniem sieci i przyłączy elektrycznych oraz gazowych dla całego etapu inwestycji. – Letni czas nie zakłócił nam planów. Zmienne warunki atmosferyczne, w tym duże upały, ulewy i burze nie miały wpływu na nasze realizacje, ponieważ byliśmy w pełni przygotowani. W procesie inwestycyjnym ten aspekt jest bardzo ważny, gdyż pozwala dostosować się do panującej pogody i działać zgodnie z harmonogramem – podsumowuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Dodaj komentarz