Prasy hydrauliczne – o czym mowa w praktyce?

W przemyśle stosuje się wiele maszyn bazujących na napędzie hydraulicznym. Przykładem jest prasa warsztatowa. Ten artykuł prezentuje najważniejsze informacje na temat pras hydraulicznych.

Czym są prasy hydrauliczne?

Prasy hydrauliczne są stosowane głównie w przemyśle. To maszyny, wykorzystujące ciecz w celu przesyłania energii na podstawie prawa Pascala do wykonywania czynności wskazanych przez operatora maszyny. Z uwagi na szerokie funkcje można spotkać maszynę, jaką jest prasa do prostowania. Hydrauliczne pracy składają się z trzech głównych elementów: maszyny, napędu i układu hydraulicznego.

Istnieje jednak rozszerzenie powyższej definicji. Praca hydrauliczna wykorzystuje ciecz przy odpowiednim ciśnieniu do obróbki przeróżnych materiałów np. metali, drewna czy gum. W praktyce każdy producent pras hydraulicznych zapewnia, że potrafią one wytłaczać, prostować, ciąć i prasować.

Jakie zalety mają prasy hydrauliczne?

Prasa hydrauliczna wyróżnia się wysoką płynnością pracy. Wszystko przez układ hydrauliczny zapewniający płynną pracę suwaka. Dzięki równej pracy operator jest w stanie osiągnąć tonaż. Wiele firm funkcjonujących w przemyśle decyduje się na prasy hydrauliczne  z uwagi na ich szerokie możliwości. Dlatego mają zastosowanie w farbach części samochodowych, fabrykach części elektrycznych i zakładach produkujących części instalacji chłodniczej.

Oprócz wskazanych zalet nie sposób nie wspomnieć również o kontroli ciśnienia z uwagi na zawory ograniczające. Dlatego prasa do gięcia umożliwia wybór dowolnego ciśnienia. Tym samym operator może dobrać ciśnienie do konkretnej pracy.

Jak działają prasy hydrauliczne?

Jak już wspomniano w artykule, urządzenie bazuje na cieczy, aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie do obróbki materiału. Układ hydrauliczny składa się z napędu, mechanizmu wykonawczego i cieczy. Zazwyczaj w ramach napędu w maszynie znajduje się pompa olejowa.

Jak widać, maszyna tego typu ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na operatorów takich maszyn.

Dodaj komentarz