Jak mądrze wybrać projekt domu?

Bardzo dużo osób ma marzenia o własnym, pięknym domu z ogrodem. Nic w tym dziwnego. Posiadanie domu, który spełnia nasze oczekiwania i jest komfortowy w użytkowaniu, podnosi komfort życia i dla wszystkich domowników jest bezpieczną przystanią. Zanim jednak usiądziemy we własnym salonie i będziemy rozkoszować się widokami, musimy przejść długą drogę. Ta zaczyna się między innymi od wyboru projektu domu. To kluczowy moment, na który warto zwrócić szczególną uwagę.

Posiadanie własnego domu to znaczące zwiększenie przestrzeni życiowej, jak również możliwość rozwijania własnych pasji, cieszenia się pięknym tarasem czy ogrodem. To również bardzo ważna kwestia dla naszych dzieci, które będą mogły cieszyć się własnymi pokojami.

Zanim jednak będziemy skręcać meble, wieszać zasłony oraz rozpalać w kominku, musimy przejść bardzo długą drogę. Kluczowe są następujące kwestie:

– określenie własnych potrzeb,
– zapewnienie finansowania,
– wybór projektu,
– znalezienie firmy budowlanej (jeżeli budujemy systemem zleconym),
– kupno odpowiednich materiałów,
– zamknięcie spraw urzędowych, otrzymanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Jak wybrać odpowiedni projekt? Warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Zasięgnięcie podstawowych informacji na temat Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Szukając dla siebie odpowiedniego projektu domu, najpierw powinniśmy udać się do urzędu gminy i sprawdzić MPZP. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, co z najbliższym czasie powstanie w naszej okolicy i co może tam w ogóle powstać. MPZP to również informacje dotyczące zabudowy jednorodzinnej, zbiór wytycznych na temat tego, jaki dom możemy zbudować, a czego robić nie możemy. Dzięki temu wybierzemy projekt, z którym nie będziemy mieli żadnych problemów, np. ze strony PINB.

Określenie własnych potrzeb

To kolejna kwestia. Dom ma być przede wszystkim wygodny, ale przy wyborze projektu trzeba brać pod uwagę:

– ilość obecnych i przyszłych domowników,
– rozkład pomieszczeń,
– ilość potrzebnego miejsca na ogród,
– ilość aut, które będą na użytkowaniu,
– możliwość zmian i reorganizacji pomieszczeń.

Koszty użytkowania

W dzisiejszych czasach koszty utrzymania domu są duże, rosną z roku na rok. Warto wybrać projekt domu, w którym wszystkie instalacje są proste i funkcjonalne, nie zawierają niepotrzebnych dodatków, które podnoszą koszty wykonania, a także zwiększają kwoty na rachunkach. Istotny jest również wybór projektu, w którym będzie wybrany tani sposób ogrzewania.

Dodaj komentarz