Wywóz gruzu – czy warto zamawiać firmę?

wywoz gruzu

Gruz jest materiałem powstającym po pracach wyburzeniowych, remontowych, a także budowlanych. W jaki sposób się go pozbyć? Nie można wyrzucić go do zwykłego kubła, ponieważ zgodnie z przepisami trzeba przekazać go do odpowiedniego punktu odbioru. Czy warto zdecydować się wtedy na pomoc firmy zewnętrznej? Jaki jest koszt odbioru gruzu?

Co zrobić z gruzem?

Odpad jak gruz musi być usunięty zgodnie z przepisami prawa. Według obecnie obowiązujących przepisów gruz musi być dostarczony do punktu odbioru tego typu odpadów, gdzie może być on następnie odpowiednio zagospodarowany, na przykład przetworzony.

Gruzu nie można wyrzucać do kubłów na śmieci zmieszane. Także pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać go na nieużytki, do lasów. Wynika to z faktu, że w gruzie mogą znajdować się szkodliwe związki, na przykład z pozostałości materiałów budowlanych. Jak wspomniano wcześniej, może być on też w część albo w całości przetworzony, na przykład wykorzystany do wykonania kruszyw.

Jak pozbyć się gruzu?

Gruz wymaga odpowiedniej utylizacji, dlatego konieczne jest jego dostarczenie do specjalnego punktu odbioru. Można przekazać go do punktów PSZOK – działających w każdej gminie i mieście. Także można zdecydować się na skorzystanie z usług firm, które zajmują się odbiorem gruzu wraz z dodatkową obsługą – dostarczeniem kontenerów, załadunkiem odpadów.

Samodzielne pozbycie się gruzu jest najtańszą opcją, ale warto wskazać, że wymaga posiadania właściwego zaplecza w postaci samochodu dostawczego lub przyczepy. Również konieczne jest posiadanie czasu, a często też osób do pomocy, które będą mogły wykonać załadunek gruzu.

Wygodniejszą opcją jest skorzystanie z oferty firmy, która zajmuje się odbiorem gruzu. Gdy konieczny jest wywóz gruzu Katowice są jednym z miast, gdzie można skorzystać z tego typu oferty w wielu firmach.

Jak zamówić wywóz gruzu?

Firmy zajmujące się wywozem gruzu prowadzą usługi w dwóch obszarach – podstawiają kontenery na gruz lub odbierają guz od klientów.

Pierwsza opcja to zamówienie kontenera na gruz. Jest on podstawiany pod wskazany adres i można następnie samodzielnie umieścić w nim odpady. O zamówieniu kontenera warto zatem pomyśleć wtedy, gdy dopiero rozpoczyna się prace, ponieważ można usuwać powstałe odpady na bieżąco. Gdy kontener zostanie zapełniony albo po zakończeniu okresu jego najmu firma odbiera go wraz z zawartością i utylizuje ją.

Druga opcja pozwala na łatwe pozbycie się gruz wtedy, gdy nie ma się czasu na jego załadunek. Pracownicy firmy wykonają wtedy wszystkie niezbędne prace.

Koszt odbioru gruzu wynosi od około 350 zł to nawet ponad 1500 zł w zależności od jego ilości.

Dodaj komentarz