Czy inwestycja w obiegową pompę CO jest opłacalna?

Współczesne instalacje grzewcze coraz częściej bazują na wymuszonym obiegu wody odbywającym się dzięki montażowi pompy obiegowej, dobrze sprawdzającej się zarówno w instalacjach klimatyzacyjnych, jak i w tych przeznaczonych do podgrzewania wody użytkowej. Czy rzeczywiście instalacje z pompą obiegową CO są opłacalnym rozwiązaniem?

Energooszczędna pompa CO – czy to rzeczywiście prawda?

Czy pompa obiegowa CO jest energooszczędnym rozwiązaniem? Tak, warto pamiętać jednak przede wszystkim o tym, że jej głównym zadaniem jest zapewnienie właściwego obiegu wody w instalacjach grzewczych oraz zapewnienie skutecznego ogrzewania pomieszczeń. Przed wyborem pompy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej specyfikację techniczną – nie każda bowiem będzie rozwiązaniem energooszczędnym. Najczęściej najniższe koszty użytkowania można uzyskać poprzez zakup urządzeń od renomowanych producentów – co prawda trzeba za nie zapłacić nieco więcej niż w przypadku wyrobów anonimowych firm, jednak to gwarancja jakości, użyteczności i użycia najwyższe jakości komponentów. To wszystko ma duży wpływ na ogólne koszta eksploatacji pompy.

Warto wspomnieć o tym, że energooszczędne pompy CO zużywają nawet 10 razy mniej energii niż ich tradycyjne odpowiedniki. Takie rozwiązanie z całą pewnością będzie ogromnie korzystne dla domowego budżetu.

Prawidłowy montaż pompy obiegowej CO

Pompa obiegowa CO będzie spełniała swoje zadanie i będzie przy tym energooszczędna, jeżeli zostanie odpowiednio zamontowana. Takie urządzenia mogą być montowane zarówno na przewodach zasilających, jak i na przewodach powrotnych. Pompa CO powinna zostać bezpośrednio przymocowana do rurociągu – najlepiej przy pomocy dwuzłączek gwintowanych, co zapewni solidne i stabilne połączenie.

Przy montażu należy również pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  • pompa obiegowa CO powinna być montowana zgodnie z kierunkiem wskazanym przez strzałkę znajdującą się na obudowie (wskazuje ona wymagany kierunek przepływu wody);
  • oś pompy powinna znajdować się w połażeniu poziomym;
  • pompa powinna być zamontowana w łatwo dostępnym miejscu.

Dla bezpieczeństwa zarówno przed pompą, jak i za nią należy umieścić zawody odcinające. To znacznie ułatwi rozwiązanie problemu w przypadku awarii czy konieczności serwisowania.

Jaka będzie najlepsza pompa obiegowa?

Najlepsza pompa obiegowa CO, która będzie spełniała swoją funkcję, musi spełniać określone kryteria. Dlatego przy jej wyborze należy kierować się dwoma bardzo ważnymi parametrami – natężeniem przepływu (decydującym o wydajności pompy) oraz wysokością podnoszenia. Jeżeli punt pracy znajduje się w obszarze największej efektywności, oznacza to, że wybór danej pompy CO był słuszny.

Dodaj komentarz