Czy małe mieszkania mają nadal największe wzięcie

projekty

Czy mieszkania o niewielkim metrażu to wciąż najszybciej sprzedające się lokale na rynku deweloperskim? W których inwestycjach można je kupić? W jakiej cenie? Jak długo trzeba czekać na odbiór kluczy? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży Develia S.A.

Mieszkania o małym metrażu, czyli kawalerki i kompaktowe lokale dwupokojowe do 45 m kw. powierzchni ze względu na niską cenę niezmiennie pozostają najgorętszym towarem na rynku mieszkaniowym. Zawsze sprzedawały się znakomicie, a teraz dodatkowo wzrósł na nie popyt inwestycyjny i błyskawicznie znikają z oferty, nabywane w celu wynajmu czy choćby ochrony kapitału przed inflacyjną utratą wartości. Tego typu nieruchomości projektujemy we wszystkich, naszych inwestycjach niezależnie od lokalizacji i standardu. Jak już wspomniałem, są one wykupywane w pierwszej kolejności, na wczesnym etapie prac budowlanych. Szczęśliwi nabywcy takich mieszkań na odbiór kluczy muszą więc czekać nawet dwa lata.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.

Lokale o małych metrażach, kawalerki i studia lub mieszkania dwupokojowe niezmiennie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców. I choć obserwujemy zauważalną zmianę w potrzebach kupujących, którzy coraz częściej wybierają większe mieszkania, to co do zasady na lokale o małych metrażach jest największe zapotrzebowanie i sprzedają się one w pierwszej kolejności. Po części ma to związek z popytem inwestycyjnym. Inwestorzy decydują się głównie na zakup mieszkań o najmniejszych metrażach. Tego typu lokale są także odpowiedzią na potrzeby ludzi młodych i studentów.

W naszej, warszawskiej ofercie najmniejsze lokale są dostępne w projekcie Osiedle Poematu, gdzie za mieszkanie liczące 36 mkw. trzeba zapłacić nieco ponad 342 tys. zł. Na odbiór kluczy do niego będzie trzeba poczekać do pierwszego kwartału 2023 roku. We Wrocławiu kompaktowe mieszkania dostępne są w inwestycji Atal City Square. Lokal o powierzchni 33 mkw. można kupić za 405 tys. zł. Termin realizacji inwestycji to trzeci kw. 2022 roku. W Krakowie mieszkania o niewielkich metrażach kupić i w zasadzie od ręki odebrać można w inwestycji Apartamenty Przybyszewskiego 64, która niedawno uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Dla przykładu lokal liczący 26 mkw. kosztuje 341 tys. zł. Kompaktowe metraże są w sprzedaży także na krakowskim osiedlu Atal Aleja Pokoju, gdzie za mieszkanie liczące 38 mkw. trzeba zapłacić 378 tys. zł i można je będzie odebrać w drugiej połowie 2022 roku.

Najmniejsze metraże w aglomeracji śląskiej dostępne są w katowickim osiedlu Francuska Park, za 26 mkw. trzeba zapłacić 242 tys. zł, a 31 mkw. to koszt 285 tys. zł. Zakończenie realizacji tego etapu osiedla przewidujemy na czerwiec 2023 roku.

W Poznaniu mieszkania o małych mieszkaniach są w sprzedaży jedynie w osiedlu Zacisze Marcelin – lokal ok. 26 mkw. w cenie 235 tys. zł czy 38 mkw. za 315 tys. zł. Odbiór kluczy będzie możliwy w drugiej połowie 2023 roku. Klientów poszukujących kompaktowych mieszkań w Łodzi zainteresuje oferta osiedla Atal Aura, gdzie dostępne są jeszcze kawalerki, np. ok. 31 mkw. za 232 tys. zł oraz lokale dwupokojowe o metrażu 42 mkw. za 308 tys. zł. Termin ukończenia inwestycji to trzeci kw. 2023 roku.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg S.A.

W naszych inwestycjach w Warszawie można kupić jednopokojowe mieszkanie o powierzchni od 27 mkw. w cenie od 11 400zł/mkw. Termin odbioru zależy od etapu inwestycji. Czas realizacji to okres do 2 lat.

Także w Gdańsku nieduże mieszkania sprzedają się bardzo szybko. W naszych gdańskich projektach można kupić jednopokojowe mieszkania o metrażu od 25 mkw. w kwocie od 7400 zł/mkw. Termin odbioru kluczy zależy od inwestycji. Znaczna część mieszkań będzie gotowa w przyszłym roku.

Karolina Bronszewska, członek zarządu, dyrektor marketingu i innowacji Ronson Development

Bardzo popularnym produktem są obecnie kompaktowe mieszkania o metrażu około 40 mkw., co pokazuje, że w dobie pandemii wielu klientów stawia na zakupy inwestycyjne. W naszym portfolio takie mieszkania można kupić w warszawskich projektach Miasto moje, Ursus Centralny oraz Wilanów Tulip. Te najbardziej kompaktowe, dwupokojowe mieszkania o metrażu od 39 mkw., w cenie od 10 tys. zł za mkw. są dostępne w Mieście moim na Białołęce.

W pozostałych miastach małe mieszkania oferujemy w projektach Viva Jagodno we Wrocławiu, Nowe Warzymice w Szczecinie oraz Grunwaldzka 240 w Poznaniu. Czas oczekiwania na mieszkanie o małym metrażu jest taki sam jak na duży lokal. Wszystko zależy od długości trwania procedur administracyjnych i pracy generalnego wykonawcy. Zwykle to okres od 1,5 do 2,5 roku.

Dodaj komentarz