Kotły CO na pellet – jak wybrać?

wybor kotla

Kotły na pellet cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nie może to dziwić. Są proste w instalacji i obsłudze, ekologiczne, a przede wszystkim bardzo ekonomiczne. W tym artykule jest masa przydatnych informacji, jak wybrać kocioł CO na pellet.

Moc kotła na pellet

To pierwsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę porównując kotły peletowe. Bardzo ważne jest dobranie jego mocy do potrzeb oraz wymagań konkretnego domu lub budynku. To bardzo istotne, ponieważ wybór kotła o małej mocy może skutkować tym, że nie będzie on w stanie dostarczyć wystarczającej ilości ciepła. Z drugiej strony, zakup dużego urządzenia do ogrzania stosunkowo niewielkiej przestrzeni, będzie nadmiernym wydatkiem.

W ocenie, jaką moc musi mieć kocioł CO, pomoże projekt budynku. Zasadniczo przyjmuje się, że do ogrzania 100 metrów kwadratowych powierzchni potrzeba 10 kW mocy. Należy jednak pamiętać, że wyliczenia te dotyczą budynków o dobrym ociepleniu. W przypadku starszych domów, potrzebna będzie dużo większa moc.

Kocioł CO na pellet – wymiary

Wielkość kotła powinna być dopasowana do wymiarów pomieszczenia, w którym ma się znajdować piec. Warto to dokładnie sprawdzić, ponieważ w sprzedaży dostępnych jest wiele urządzeń o niestandardowych wymiarach. Może się więc okazać, że kocioł na pellet eco design zajmie zdecydowaną większość powierzchni kotłowni – co utrudni przechowywanie w niej opakowań z pelletem.

Cena kotła na pellet i ekogroszek

Najtańsze kotły CO na pellet dostępne są już za kilka tysięcy złotych. Z drugiej strony, w ofertach producentów i dostawców można znaleźć również urządzenia warte kilka razy więcej. Między innymi dlatego, przed podjęciem decyzji o zakupie jednego z nich, należy dokładnie sprawdzić obowiązujące na rynku ceny. W ten sposób unikniesz zakupu skrajnie taniego pieca, którego jakość może być na niskim poziomie. Unikniesz również kupna skrajnie drogiego, gdzie większość ceny może stanowić wartość marki, a nie realna wartość stojąca za urządzeniem.

Dodaj komentarz