Montaż pomp ciepła – jak go fachowo przeprowadzić?

Zapotrzebowanie na energię z każdym rokiem rośnie. Z powodów ekologicznych i ekonomicznych, odnawialne źródła energii będą odgrywać coraz to ważniejszą rolę. Montaż pomp ciepła Zgierz podbija zachodnie rynki. Natomiast wiele osób dalej obawia się ich montażu i korzystania z takich źródeł energii.

Czy pompy ciepła są tanie eksploatacji?

Koszty instalacji pomp ciepła w domu są stosunkowo wysoko, jednak pompy ciepła w Zgierzu dają możliwość zaoszczędzenia pieniędzy w domowym budżecie.  Jednak kwota ta zwróci się szybko, ze względu na niskie koszty eksploatacji. Warto pamiętać o aspekcie ekologicznym.

Przy posiadaniu w domu pompy grunt-woda lub woda-woda, średni koszt ciepła, będzie porównywalny do cen przy stosowaniu dobrego kotła węglowego. Szacunkowy koszt to 0,12-0,15 zł/kWh. Przy modelach powietrza-woda, koszt będzie wyższy i wynosić będzie 0,21-0,25 zł/kWh.

Pompy ciepła – jaką mają moc?

W domu jednorodzinnych zainstalowane są pompy ciepła ok. 10 kW. Natomiast warto zaznaczyć, aby pompa była dokładnie dopasowana do potrzeb cieplnych budynku w którym będzie zainstalowana. Słaba pompa ciepła można przysporzyć wiele kłopotów. Pompa o wyższej mocy potrzebuje również większego źródła dolnego – tym samym będą to dodatkowe koszty.

Wybór pompy nie może zostać dokonany pochopnie. Pomoc specjalisty w tym zakresie będzie nieunikniony. Trzeba rozważyć czy pompa ma w całości pokrywać zapotrzebowania budynku na ciepło. Specjalista doradzi jak dopasować instalację do wszystkich warunków zastanych w budynku.

Kiedy najlepiej wykonać odwierty pod pompy ciepła?

Decyzja o montażu pompy ciepła musi być podjęta najlepiej przed budową domu. W tym przypadku jest możliwe połączenie prac ziemnych pod fundamenty oraz pod pompę. Generować to będzie mniejsze koszty. Montaż pompy ciepła w istniejącym już budynku najlepiej wykonać jak najszybciej. Optymalnym okresem na takie prace jest wiosna, lato lub wczesna jesień.

Sposób wykonywania odwiertów pod pompę ciepła jest uzależniony od rodzaju podłoża. W klasycznych warunkach, pracę odwiertowe odbywają się tzw. metodą płuczkową. Pozostałość ziemi, czyli “urobek” powstaje w trakcie wiercenia. Jest on wypłukiwany wodą i przenoszony do otworu płuczkowego.

Decydując się na wybór pompy ciepła do ogrzewania budynku, idealnym i najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jej z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Najlepsze będzie ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe. Całość należy połączyć z posadzką, która powinna być wykonana z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło.

Dodaj komentarz