O czym należy pamiętać budując prywatne boisko do siatkówki?

boisko do siatkowki

Jesteś ogromnym fanem siatkówki i chciałbyś grywać w nią nie tylko podczas amatorskich rozgrywek czy też okazyjnych spotkań ze swoimi znajomymi na plaży? Mamy dla Ciebie pewne rozwiązanie dzięki, któremu będziesz mógł grać w siatkówkę z poziomu własnego ogrodu czy też innego, wygospodarowanego specjalnie na tę okazję terenu, a jest nim prywatne boisko do siatkówki. Stworzenie takiego boiska wbrew pozorom nie należy do najtrudniejszych. Na co jednak trzeba zwracać uwagę przy jego budowie? Na te oraz inne pytania odpowiemy w naszym artykule, do lektury którego zapraszamy.

Co trzeba zrobić by mieć własne boisko do siatkówki?

W pierwszej kolejności zapewniamy – nie musisz mieć na to żadnego pozwolenia, bo takie pytania też się pojawiają. Wystarczy jedynie kawałek terenu, może być to ogród bądź też działka, na którym można stworzyć taki plac do gry. Również nie musisz zatrudniać osób, które pomogą Ci w przygotowaniu terenu pod całą tę operację. Oczywiście, nie może być w pobliżu drzew czy też stricte na samym placu, bo granie w siatkówkę w takim miejscu byłoby nieprzyjemne, a przede wszystkim niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie przestrzeni do zaprojektowania takiego boiska. 

Jeżeli nie masz odpowiedniego podłoża, to w pierwszej kolejności usuń zalegające na nim rzeczy i wydziel odpowiednią przestrzeń, która jest przeznaczona do gry w siatkówkę. Oficjalne wymiary boiska to 18 m x 9 m. Ponadto trzeba pamiętać o strefie wolnej, czyli wyznaczeniu 3 m poza boiskiem, od każdej jego krawędzi.

Rodzaj podłoża

Z racji tego, że zapewne dysponujesz małym terem i nie masz dużych środków, to budowa własnej hali nie wchodzi w grę, a zorganizowanie piaszczystego podłoża też nie zawsze ma sens i jest to czasochłonne zajęcie, to na pewno warto przystosować obecne podłoże do gry w siatkówkę. Na pewno dobrym rozwiązaniem może okazać się zasadzenie trawy w miejscu przeznaczonym do gry, by można było rzucać się na teren i wykonywać efektowne parady. Na pewno nie ma większego sensu przeznaczać na całą operację pt. „Budowa boiska do siatkówki” ogromnych funduszy. 

Podstawowe działania jak wykarczowanie terenu, wyrównanie tereny, a w przypadku zasadzenia trawy przekopanie ziemi to obowiązkowe działania pozwalające na osiągnięcie komfortu gry. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie trawy przeznaczonej do aktywności sportowej. 

Oczywiście, można wybrać inny rodzaj podłoża np. tartan czy też asfalt, natomiast jest o wiele bardziej czasochłonne i wiąże się z wydaniem większej ilości gotówki. Trzeba pamiętać o tym, że wykonywanie wszelkich akrobacji na tak twardym podłożu może wiązać się z otarciami skóry i ranami, więc na pewno trawa będzie lepszym rozwiązaniem.

Wyposażenie boiska

Żaden mecz siatkówki nie może odbyć się na boisku, które nie posiada odpowiednio wyznaczonych linii oraz siatki. Przy okazji należy pamiętać o tym, że warto zakupić słupki, na których będzie umocowana siatka. Trzeba pamiętać o tym, że boisko do siatkówki powinno być zgodne z oficjalnymi wymiarami i tak też siatka do siatkówki jest zawieszona na różnych wysokościach, w zależności od tego, czy będą na nim grać kobiety czy mężczyźni. Dla pań ustaloną wysokością jest 2,24m, natomiast w przypadku panów wysokość to 2,43m. Przy zakupie siatki warto skorzystać z oferty sieci Decathlon, a przykładowym produktem, który idealnie sprawdzi się na każdym prywatnym boisku jest siatka do siatkówki V900 od Allsix. Jest to model, który został zaprojektowany przez profesjonalistów charakteryzujący się stabilnością, dzięki skutecznym zaczepom, które podtrzymują siatkę na stałym poziomie, jak również łatwością montażu. 

Przy tworzeniu prywatnego boiska do siatkówki, nie może zabraknąć odpowiedniego rysowania linii. Aby boisko było zgodne z oficjalnymi przepisami, to powinieneś przygotować dwie linie końcowe, dwie linie boczne, linię środkową i dwie linie ataku namalowane białym albo innym jasnym kolorem. Jeżeli chodzi o szerokość linii, to powinna ona wynosić 5 cm.

Przygotowanie terenu do gry w siatkówkę zależy też od jego wielkości i w razie potrzeby można stopniowo zmniejszyć wymiary. Chcielibyśmy, aby nasze rady były dla Ciebie użyteczne i mamy nadzieję, że Twoje prywatne boisko będzie miejscem, gdzie będziesz toczyć wiele potyczek, a sprzęt marki Decathlon Ci w tym pomoże.

Dodaj komentarz