Stacja transformatorowa – jak ją prawidłowo dobrać?

stacja transformatorowa

Własna stacja transformatorowa to rozwiązanie, które pozwala obniżyć rachunki za prąd. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku zakładów produkcyjnych, gdzie rosnące koszty związane ze zużyciem prądu mają istotny wpływ na rentowność firmy. Na co więc zwrócić uwagę przy tej inwestycji? Podpowiadamy.

Czym jest stacja transformatorowa?

W najprostszym ujęciu stacja transformatorowa to stacja elektroenergetyczna w której następuje proces polegający na rozdzieleniu energii elektrycznej z wykorzystaniem różnych poziomów napięć. Za ten proces odpowiada specjalistyczny sprzęt, który odporny jest na działanie zmiennego przepływu prądu. Mowa tutaj między innymi o transformatorach i przemiennikach zasilania. Najpowszechniejszym celem takich stacji jest zmiana napięcia ze średniego na niskie. Firma, która posiada własną stację transformatorową może liczyć na lepsze warunki dostarczania prądu pod kątem niższych opłat, jak i pod względem rzadziej występujących awarii.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację transformatorową?

Każde przedsiębiorstwo dysponuje skonkretyzowanymi potrzebami dotyczącymi zapotrzebowania na moc oraz napięcie. Wybierając optymalną stację transformatorową należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bieżące, jak i przyszłe oczekiwania pod względem przykładowo rozbudowy parku maszynowego w danym zakładzie produkcyjnym. Należy także już na samym etapie planowania podjąć decyzję na temat wymiarów budynku w którym znajdzie się wszelki potrzebny tam sprzęt do obsługi sieci elektrycznej. W ten sposób w razie konieczności będzie możliwa prosta wymiana transformatorów na te obsługujące większą moc oraz tym samym łatwiejsze dostosowanie kabli zasilających w ramach określonej przestrzeni.

Jeśli firma planuje uruchomić własną produkcję prądu to należy poinformować wykonawcę o konkretnych potrzebach związanych z obsługą instalacji fotowoltaicznych. Na koniec należy też zwrócić uwagę na możliwości związane z obecną infrastrukturą sieci energetycznej w miejscu w którym ma ono docelowo powstać.

Niezwykle istotną kwestią jest także skorzystanie z wiedzy i doświadczenia wykształconych techników, którzy kompleksowo zrealizują projekt budowy stacji według potrzeb przedsiębiorcy. Kluczowe pod tym względem jest maksymalne wykorzystanie potencjału dostępnych urządzeń przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa ich użytkowania. Poszukując profesjonalnych rozwiązań i wykwalifikowanej ekipy warto zainteresować się ofertą dostępną pod adresem strony internetowej https://salwis.pl/.

Dodaj komentarz