Co można powiedzieć o klimatyzacji ewaporacyjnej?

klimatyzacja

Standardowy klimatyzator ma za zadanie schładzać powietrze w pomieszczeniu lub pomieszczeniach, a wyposażony w funkcję grzewczą, może również dogrzewać powietrze, wspierając główne systemy. Klimatyzacja ewaporacyjna natomiast to nieco inne urządzenie, gdyż jest wyposażone w systemy chłodząco-wentylujące. Taka klimatyzacja daje możliwość schładzania pomieszczeń o dużych kubaturach, a przy tym zużywać do 80% mniej energii elektrycznej w odniesieniu do standardowych klimatyzatorów. Ponadto klimatyzator ewaporacyjny wtłacza do pomieszczenia świeże powietrze, dokonując innowacyjnego wietrzenia wraz z całkowitą wymianą powietrza. Gdzie ma zastosowanie taka klimatyzacja i na czym polega jej działanie?

Działanie klimatyzacji ewaporacyjnej

Klimatyzer wodny, inaczej klimatyzator ewaporacyjny działa na podobnej zasadzie, co klimatyzatory standardowe, ale pracuje w nich inny czynnik chłodniczy. Budowa klimatyzera wodnego to mające za zadanie schładzać przepływające powietrze panele celulozowe. Po uruchomieniu klimatyzera na lamele paneli spływa woda i je nawilża, a jednocześnie zaczyna po nich spływać zasysane gorące i suche powietrze. Napotykając wilgoć i chłód paneli, powietrze wraz z wodą odparowują, przejmując wilgoć i chłód. W wyniku tego wydmuchiwane z klimatyzera powietrze jest świeże, nawilżone oraz chłodne.

W zależności od modelu oraz wymagań klienta urządzenie ewaporacyjne może wyrzucać uzdatnione powietrze od dołu, z góry lub z boku, a dużą dodatkową zaletą klimatyzerów jest regulacja, która może posiadać nawet 10-stopniową skalę. Ponadto klimatyzery są doposażane w siatki filtrujące, mające za zadanie zabezpieczać panele przed zanieczyszczeniami.

Klimatyzatory ewaporacyjne – zastosowanie

Główna zaleta klimatyzacji ewaporacyjnej to wyraźnie inne wymagania środowiskowe odnośnie do jej pracy. Gdy [b]klimatyzacja[/b] standardowa powinna pracować przy drzwiach i oknach zamkniętych, to klimatyzery pracują najczęściej w miejscach, w których drzwi i okna są nierzadko permanentnie pootwierane. Co więcej, nie obniża to w żaden sposób wydajności klimatyzerów, ani nie zawyża ich kosztów użytkowania. Ponadto klimatyzer nawilża powietrze, a to dobrze wpływa na zdrowie ludzi przebywających w wychłodzonym pomieszczeniu. Klimatyzacja ewaporacyjna to sposób na zachowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

Schładzacze ewaporacyjne znajdują zastosowanie w wielu miejscach, spośród których wyróżnić można:

• piekarnie i cukiernie;
• kuchnie stołówkowe i restauracyjne, a także same pomieszczenia jadalni;
• drukarnie;
• hale sportowe, a także produkcyjne oraz magazynowe;
• centra handlowe;
• pieczarkarnie.

Ponad wymienione trzeba tutaj uwzględnić fakt, że nie jest to lista zamknięta, ponieważ klimatyzacja ewaporacyjna jest wykorzystywana praktycznie wszędzie, również w domach prywatnych. Ogólne zastosowanie klimatyzerów należy rozpatrywać pod kątem tego, czy w danym środowisku niezbędne jest częste wietrzenie. Do takich właśnie miejsc klimatyzery nadają się idealnie.

To właśnie skutkuje tym, że klimatyzatory ewaporacyjne są urządzeniami cieszącymi się coraz większą popularnością. Również dlatego, że są przyjazne środowisku naturalnemu poprzez wysoką energooszczędność.
Dowiedz się więcej o klimatyzacji na Santier.pl

Dodaj komentarz