Wiosenne ożywienie na inwestycjach w powiecie poznańskim

blok

W I kwartale 2021 roku rozpoczęto budowę blisko 64 tysięcy lokali mieszkalnych. To wzrost o 21,2 procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Rozpoczęcie nowych projektów, także w Wielkopolsce, oznacza pracowitą wiosnę dla budowlańców. Zaglądamy na inwestycje w Poznaniu oraz powiecie poznańskim i sprawdzamy postępy prac.

Wymienione wyżej dane, zamieszczone w wydawanym przez Główny Urząd Statystyczny co kwartał raporcie „Budownictwo mieszkaniowe”, dotyczą całego kraju w okresie styczeń – marzec. Warto jednak doprecyzować, że spośród wszystkich regionów, „ruch budowlany” w obszarze budownictwa mieszkaniowego jest największy w województwie mazowieckim i właśnie wielkopolskim.

– Na zamówienie Oddziału Poznańskiego PZFD firma JLL przygotowała kompleksowy raport na temat stanu rynku mieszkaniowego w Poznaniu i powiecie poznańskim w 1 kwartale 2021 – mówi Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD. – Ciekawie wygląda dynamika sprzedaży. W Poznaniu wyniosła ona w I kwartale 2021 roku 64% w stosunku do kwartału poprzedniego. Średnia cena ofertowa w Poznaniu przekroczyła barierę 8.000 zł za 1 m kw. Wszyscy zadają sobie pytanie, co nas czeka? Oczywiście, wszystko zależy od tego, jak potoczy się epidemia i jak będzie funkcjonować gospodarka. Przewidujemy dalszy wzrost zainteresowania nabyciem mieszkań i co za tym idzie dalszy wzrost cen mieszkań. Paradoksalnie, nawet gdyby pojawiła się kolejna fala epidemii, klienci tym bardziej będą zainteresowani nabyciem nieruchomości jako tzw. bezpiecznej przystani dla ich inwestycji. Inflacja na poziomie 5% przy jednoczesnych komunikatach NBP o utrzymaniu zerowych stóp procentowych będzie jedną z motywacji – podkreśla Andrzej Marszałek. – Jeśli chodzi o ceny, to poza wzrastającym popytem mamy też do czynienia z dynamicznym wzrostem cen materiałów budowlanych. Jeśli do tego dodamy drożejące ceny gruntów inwestycyjnych spowodowane m.in. coraz trudniejszą ich dostępnością, to nie ma możliwości, aby ceny mieszkań przestały rosnąć – wyjaśnia Andrzej Marszałek, prezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Komfort budownictwa wielorodzinnego

W granicach miasta Poznania (choć nie tylko), prym wiedzie budownictwo wielorodzinne. Dziś nowe osiedla, budowane przez deweloperów, gwarantują 100 procent wygody. Powstają kompleksowo, z dbałością o zachowanie jak największej ilości zieleni oraz oferując mieszkańcom nowoczesne rozwiązania. W tym kontekście warto przedstawić inwestycję Nowe Ogrody przy ulicy Meissnera w Poznaniu. – Skupiamy się na każdym detalu, bo finalnie ma on duży wpływ na wybór klienta ale także zadowolenie mieszkańców. Przestronne, szklane tarasy, stacje do ładowania aut elektrycznych oraz energooszczędne instalacje na częściach wspólnych. Ta dbałość o szczegóły dotyczy budynków oddanych już do użytkowania będącego w budowie VI etapu i oczywiście wprowadzonego właśnie do sprzedaży etapu VII – mówi Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment. Aktualnie deweloper kończy realizacje VI etapu inwestycji. Zawieszono nawet już symboliczną wiechę. W budynku A zakończono murowanie ścian nośnych poziomu szóstego. Stawiane są ściany działowe oraz trwają prace instalatorskie. Z kolei budynek B to m.in. prace hydroizolacyjne balkonów i tarasów, a także tynkowanie na poziomie parteru oraz pierwszego piętra.

Z Ogrodów mamy dosłownie kilka kroków na Podolany, gdzie EBF Development regularnie rozwija osiedle Reduta Nowe Podolany. W III kwartale 2021 będzie gotowy budynek nr 9, a wraz z nim 142 mieszkania o zróżnicowanym metrażu, 2 lokale handlowo-usługowe i podziemna hala garażowa z miejscami postojowymi i komórkami lokatorskimi. – Prace są zaawansowane i obecnie obejmują elewację zewnętrzną oraz zagospodarowanie otoczenia. Ponadto budowlańcy wykańczają wnętrza lokali oraz części wspólne. – informuje Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development.

Duży potencjał rejonu poznańskiej Śródki potwierdza Grupa Partner. Deweloper realizuje w tej lokalizacji aż dwie inwestycje. Przy ulicy Bernata powstanie budynek wielorodzinny Śródka OdNowa 2 i 83 mieszkania – od kawalerek po lokale mieszkalne 4-pokojowe. Wewnątrz zostały rozprowadzone instalacje oraz wyrównane ściany i sufity kolejnych mieszkań. Wylewane są posadzki części wspólnych. Natomiast od zewnątrz, kontynuowane jest docieplanie i elewacja. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2021 roku. Z kolei przy Nadolniku w Poznaniu, powstaje inwestycja smart apartamentów, a konkretnie II etap.

Domy w Poznaniu i na obrzeżach w budowie

W Poznaniu i na przedmieściach powstaje dużo lokali mieszkalnych w ramach budownictwa wielorodzinnego, ale nowe domy, czy mieszkania dwupoziomowe z tarasami też cieszą się wzięciem. Wynika to z faktu, że część klientów poszukuje większego metrażu. Taki trend potwierdza Sky Investments, który buduje Rodzinne Podolany przy ul. Heleny Rzepeckiej w Poznaniu. Etapy I i III zostały już ukończone. Trwają prace w kolejnych częściach inwestycji. W II etapie, szeregu C gotowy jest stan surowy zamknięty i rozpoczynają się prace elewacyjne. Finalnie powstanie tutaj 16 mieszkań dwupoziomowych o powierzchni 76 i 78 mkw., z tarasami na dachu. W szeregu F znajdzie się osiem dwupoziomowych domów z ogrodami. Na zewnętrz są już niemal gotowe elewacje. Ponadto rozpoczęto realizację etapu IV (szeregi H, I). Całość inwestycji będzie gotowa w I kwartale 2023.

Powiększają się Podolany, ale również osiedla sąsiadujące. Przy ulicy Golęczewskiej w Poznaniu, w obrębie administracyjnym Kiekrza, a blisko Strzeszyna, deweloper More Place buduje Osiedle Przy Jeziorach. Aktualnie trwają prace związane z II etapem inwestycji, gdzie finalnie powstanie 8 domów w zabudowie bliźniaczej, z 16 lokalami mieszkalnymi. – Zaawansowanie prac na budowie jest duże i przed nami pierwsze odbiory. Kolejne domy będą sukcesywnie przekazywane aż do 2022 roku – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.

Warto odwiedzić przedmieścia Poznania, a konkretnie popularną gminę Swarzędz. W tej lokalizacji dynamicznie działa Greenbud Development, rozwijając inwestycje Nowy Jasin – etap I i II. W Rabowicach deweloper buduje osiedle Zielone Rabowice II, najpopularniejsze osiedle w swojej ofercie. Ponadto Greenbud realizuje inwestycję Młode Gwiazdowo w gminie Kostrzyn, a konkretnie pierwszy szereg z dziesięcioma domami.

Podpoznańskie miejscowości to projekty mieszkaniowe realizowane m.in. przez spółkę Agrobex. W Kleszczewie, trwa budowa dwóch budynków wielorodzinnych (K1 i K2) w ramach projektu Kleszczewo Park. Pierwszy z nich to 75 mieszkań o powierzchni od 32 do 66 mkw., a jego planowane zakończenie to już IV kwartał bieżącego roku. Natomiast budynek drugi będzie liczył 47 lokali o metrażu od 42,50 do 75,43 mkw., a finisz realizacji to I kwartał 2022 roku. Z kolei w podpoznańskim Zalasewie, deweloper kontynuuje rozbudowę osiedla Radosna IV. Jesienią tego roku gotowe będą dwa budynki. Łącznie 108 mieszkań od powierzchni od 38,05 do 68,94 mkw.

Na przedmieścia Poznania mocno postawił KM Building, realizując jednocześnie Zalasewo Park (gmina Swarzędz) i Rodzinny Zakątek (gmina Kórnik). Klienci poszukujący domu w otoczeniu lasu, chętnie pytają o V etap Rodzinnego Zakątka. A jest w czym wybierać, ponieważ powstaną 62 lokale szeregowe o nowych powierzchniach: 73,75 i 92,10 mkw. – Jeden z dwóch szeregowców, które mają być oddane w III kwartale br. ma wykonane tynki wewnętrzne i posadzki. Rozpoczęliśmy w kolejnych domach prace wykończeniowe, aby przygotowywać je do podwyższonego standardu deweloperskiego. Trwają również prace elewacyjne. W drugim szeregowcu z terminem oddania w tym roku, wykonano wszystkie tynki wewnętrzne. W kolejnych szeregach trwają intensywne prace murarskie, ciesielskie oraz dekarskie – informuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. – Wiosna w tym roku to pełne spektrum warunków atmosferycznych. Od przymrozków w nocy i ulew, po dni pełne słońca. W procesie inwestycyjnym deweloper wraz z zespołem realizacji musi być gotowy na każdą okoliczność. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramami – podsumowuje Maciej Bartczak. Deweloperzy zgodnie potwierdzają, że zainteresowanie nowymi mieszkaniami i domami nie słabnie. Mało tego, przyspieszają kolejne projekty, ponieważ klienci pytają o nowe oferty. Jest niemal pewne, że w kolejnych miesiącach będziemy obserwować dalszy wzrost liczby budowanych mieszkań.

Dodaj komentarz