Naturalnie pod skosami

dom

Położony w kameralnej lokalizacji dom został zaprojektowany dla pięcioosobowej rodziny. Inwestorzy marzyli o nowoczesnym, ale jednocześnie przytulnym wystroju na bazie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Ciekawa bryła ze skosami, wysoką, otwartą przestrzenią i dużymi oknami stała się punktem wyjścia do stworzenia funkcjonalnych i stylowych wnętrz, zapewniających komfort wszystkim domownikom.

Projekt swojego wymarzonego domu właściciele powierzyli krakowskiej pracowni MIKOŁAJSKAstudio, prowadzonej przez dwie architektki – Krystynę Mikołajską oraz jej córkę Idę. Biuro słynie z dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach realizacji oraz doskonałego wyczucia potrzeb klientów. Tak też było tym razem. Inwestorzy dostali dokładnie to, czego oczekiwali – bazę aranżacji stanowią naturalne materiały – kamień i drewno, którym towarzyszą cegła oraz szkło. Wnętrza są nowoczesne i przytulne zarazem. Ponadto – co niezwykle ważne w każdym projekcie – układ pomieszczeń jest zaplanowany w taki sposób, aby osiągnąć jak największą funkcjonalność.

Dobry układ

Na parterze domu znajduje się zarówno część prywatna, czyli sypialnia i łazienka gospodarzy, oraz pokoje córek, jak i część dzienna – przestronny salon z jadalnią i kuchnia. Znajdują się tu także strefa relaksu z sauną oraz dwie łazienki – jedna z wanną, a druga z prysznicem, a także garderoba, pralnia i pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu, którego część stanowi antresola nad salonem, umiejscowiono pokój syna, gabinet i łazienkę. Przestrzeń jest doskonale zaplanowana – jest miejsce na wspólne spędzanie czasu, każdy też ma możliwość być sam. Kuchnia może być otwarta lub zamknięta – między nią a częścią jadalnianą salonu znajdują się duże, przesuwane drzwi z ornamentowego szkła. Oddzielna garderoba, pomieszczenie gospodarcze i „brudna kuchnia” gwarantują odpowiednią ilość miejsca do przechowywania i pracy, dzięki czemu łatwo jest utrzymać porządek.

W otoczeniu naturalnych materiałów

Wnętrza są wykończone drewnem, kamieniem i cegłą, zestawionymi z rozmaitymi tekstyliami – są tu meble tapicerowane tkaninami i skórą, a także dodatki wprowadzające przytulność, takie jak dywan w salonie czy zasłony w sypialni. Taka różnorodność materiałów i faktur sprawdza się dzięki starannie dobranej kolorystyce. Choć odcieni jest dużo, wszystkie należą do tzw. palety barw ziemi, są naturalne, stonowane i miłe dla oka. Wszystko razem sprawia, że wnętrza są ciekawe, oryginalne, a zarazem estetyczne i nieprzeładowane.

Nawet pokoje dzieci, choć z kolorowymi akcentami, wpisują się w styl całego domu za sprawą tonacji (róż i błękit są przybrudzone i przygaszone) oraz konsekwentnie zastosowanej bazy, którą stanowią drewno i cegła.

Styl i komfort

Konsekwencja to słowo klucz w tym projekcie – dzięki niej dom czyta się jako całość. Powtarzające się motywy, takie jak duże płaszczyzny kamienia na ścianach w sypialni i kuchni, ciemne drewno na ścianie w salonie i w postaci mebli łazienkowych czy cegła w części dziennej, korytarzach, pokojach dzieci i łazienkach – spinają wnętrza aranżacyjną klamrą. Architekci z pracowni MIKOŁAJSKAstudio z charakterystyczną dla siebie starannością i wyczuciem stylu połączyli różnorodne materiały, faktury i kolory, co w efekcie dało ciepłą, przytulną aranżację doskonale odpowiadającą na potrzeby właścicieli i spełniającą ich oczekiwania w kwestii funkcjonalności.

Dodaj komentarz