Oringi – kiedy je wymienić i co wybrać?

zawór

Oringi to jedne z najczęściej używanych uszczelek, które obecnie można kupić bez problemu w wielu sklepach. Mają bardzo szerokie zastosowanie i używane są w wielu różnych sprzętach i instalacjach. Kiedy trzeba je wymienić na nowe? Jak je dobrać?

Czym są oringi?

Pod pojęciem oringów znajduje się rodzaj uszczelek, które najczęściej produkowane są z materiałów elastomerowych – różnych gatunków gumy.

Oringi – https://www.uszczeltech.pl/oferta/oringi.htm wyróżniają się swoją budową – przypominają one oponę lub obwarzanka. Ze względu na taką formę zapewniają również bardzo dobrą szczelność, ponieważ w trakcie łączenia ze sobą dwóch płaszczyzn z użyciem oringa rozchodzi się on nieco na boki, zapewniając wysoki poziom ochrony przed przeciekaniem.

Najczęściej oringi stosowane są w samochodach oraz w innych pojazdach, ale również można spotkać się z nimi w maszynach, urządzeniach i w instalacjach, na przykład w instalacjach klimatyzacyjnych, sanitarnych.

Kiedy wymienić oringi na nowe?

Uszczelki jak oringi, podobnie jak inne rodzaje uszczelek, narażone są na zniszczenie, dlatego konieczne jest ich kontrolowanie, a w razie pojawienia się ich usterek należy wymienić je na nowe.

Podobnie jak w przypadku innych typów uszczelek gumowych oringi z czasem tracą swoją elastyczność, czyli parcieją. Wtedy zmniejsza się także ich zdolność uszczelniająca. Dodatkowo mogą być one narażone na uszkodzenia mechaniczne, które również wywołują ich nieszczelność.

Gdy zatem uszczelki przestają spełniać swoją funkcję, konieczne jest zastąpienie ich nowymi.

Jakie oringi wybrać?

Oringi oferowane są w różnych wariantach do wyboru. Podstawowe parametry, które służą do ich opisu, to ich średnica wewnętrzna oraz grubość.

Dodatkowo na ich właściwości wpływa materiał, z jakiego są one wykonane. Do produkcji uszczelek najczęściej stosowane są gumy o właściwościach olejoodpornych, czyli odpornych na oleje, smary oraz innego rodzaju węglowodory alifatyczne, między innymi benzynę, propan-butan. Od rodzaju materiału zależy również odporność uszczelek na kwasy i zasady oraz na niskie i wysokie temperatury.

Zatem wtedy, gdy konieczne jest zastosowanie nowych uszczelek typu oring, duże znaczenie ma sprawdzenie ich wymiarów oraz materiału, z jakiego są one wyprodukowane. Tylko wtedy będą mogły one zapewnić maksymalną skuteczność, czyli szczelność połączenia.

Gdzie kupić oringi?

Uszczelki typu oring są oferowane przez wiele sklepów i można kupić je stacjonarnie oraz online. Bardzo często oferowane są one również w formie zestawów, w skład których wchodzi wiele uszczelek o różnych średnicach i grubościach.

Dodaj komentarz