Roboty spawalnicze: jakie korzyści ma spawanie zrobotyzowane?

roboty spawalnicze

Automatyzacja procesów przemysłowych odnosi się do wielu obszarów, w tym również do prac spawalniczych. W tym celu coraz częściej używane są specjalistyczne urządzenia jak roboty spawalnicze. Jak działają? Jak korzyści ma ich stosowanie?

Czym jest spawanie zrobotyzowane?

Spawanie to jeden z głównych procesów obróbki metali, którego celem jest łączenie ze sobą elementów metalowych za pomocą spawów. Do tego celu używane są urządzenia nazywane spawarkami, które wykorzystują różne technologie spawalnicze.

Ręczne spawanie jest nadal najbardziej rozpowszechnioną metodą tego procesu, jednak obecnie coraz częściej spotykane są również roboty umożliwiające spawanie zrobotyzowane czyli zautomatyzowane.

Spawanie za pomocą robotów spawalniczych odbywa się automatycznie, na bazie wcześniej zaprogramowanych ruchów ramienia robota przemysłowego, które wyposażone jest w urządzenie do spawania.

Ze względu na różne możliwości ułożenia ramienia robota trajektoria spawu może przebiegać w różnych kierunkach. Możliwe jest również wykonanie spawów w miejscach, w których operator spawarki ma ograniczony dostęp.

Jakie korzyści mają roboty spawalnicze?

W porównaniu do ręcznego spawania spawanie zrobotyzowane związane jest z wieloma korzyściami, co powoduje, że możliwe jest uzyskanie szeregu korzyści związanych z tego typu technologią.

Wśród głównych zalet dotyczących spawania automatycznego znajdują się poniższe:

  • Zwiększenie efektywności spawania, ponieważ odbywa się ono znacznie szybciej i jednocześnie dokładnie w porównaniu do prac prowadzonych ręcznie,
  • Zredukowanie ryzyka pojawienia się błędów w spawaniu, ponieważ robot wykonuje pracę bardzo dokładnie i może alarmować o wystąpieniu problemów,
  • Przyspieszenie prac spawalniczych, ponieważ roboty mogą spawać znacznie szybciej niż operator,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa – spawanie zrobotyzowane oznacza niższe ryzyko pojawienia się urazów oraz negatywnego wpływu na wzrok spawacza, urządzenie zamykane jest w osobnym pomieszczeniu, co także przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • Wysoka jakość spawów, jako że robot jest bardzo precyzyjny w pracach spawalniczych i dzięki temu jej efekty są zwykle lepsze niż w porównaniu z pracami prowadzonymi ręcznie, co ma duże znaczenie tam, gdzie spawy muszą wyróżniać się najwyższą jakością.

Aby wdrożyć spawanie zrobotyzowane, należy wybrać firmę zajmującą się dostarczaniem nowoczesnego zaplecza w tym zakresie, która będzie mogła zaoferować wtedy kompleksową pomoc razem z doborem odpowiedniego sprzętu.

Dodaj komentarz